Portal www.naszszydlowiec.pl relacjonował na swoim facebooku praktycznie całość szydłowieckich obchodów, które rozpoczęły się w środę 8 lutego uroczystą mszą świętą w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu.

Istotnym punktem środowych obchodów była uroczysta sesja rady miejskiej w Szydłowcu. Sesję poprowadził przewodniczący Marek Koniarczyk, a okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Szydłowca. Wcześniej powitano przybyłych gości, przedstawicieli powiatu szydłowieckiego oraz gości spoza Szydłowca: radnego sejmiku województwa mazowieckiego Zbigniewa Gołąbka oraz wójta gminy Mirów Artura Siwiorka. 

Radny Zbigniew Gołąbek wręczył w imieniu marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika okolicznościowy medal „Pro Mazovia”. Podczas uroczystego posiedzenia rady miejskiej podjęto okolicznościową uchwałę z okazji obchodów 590-lecia miasta Szydłowca. 

Na ciekawy multimedialny spacer po Szydłowcu zaprosiła wszystkich zebranych Irena Przybyłowska – Hanusz, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Szydłowca, okraszony wieloma nieznanymi dotąd szydłowieckimi historiami. 

Środowe uroczystości były idealną okazją, aby otworzyć „Pracownię Historii Szydłowca”, która zlokalizowana jest w szydłowieckim Zamku. Historię powstania Pracowni przedstawiła dyrektor Szydłowieckiego Centrum Kultury „Zamek” Małgorzata Bernatek, po czym zostały wręczone podziękowania tym, którzy przekazali do Pracowni eksponaty i pamiątki rodzinne. Zanim wszyscy udali się na przygotowany posiłek, bardzo długo zwiedzali Pracownię i przyglądali się zachowanym przez lata pamiątkom. 

Środowy wieczór to koncert Chóru Miasta Szydłowca „Gaudium Canti” oraz sesja popularnonaukowa podczas której swoje wykłady przedstawili: dr hab Jacek Pielas, dr Katarzyna Justyniarska – Chojak oraz mgr Kamil Szpunar. 

Drugi dzień jubileuszowych obchodów upłynął pod hasłem „Wędrówki regionalne z duchami po Ziemi Szydłowieckiej”, w sali kominkowej szydłowieckiego Zamku odbyła się już XV Edycja tego konkursu.

Zwycięzcą konkursu została drużyna PG nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Szydłowcu w składzie: Julia Nowek, Maja Wlazło, Dawid Szcześniak. II miejsce zajęła reprezentacja PG nr 1 im. Jana Pawła II w Szydłowcu, a III miejsce przypadło w udziale zespołowi z ZSO im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Burmistrza Szydłowca i Radę Miejską, Starostę Szydłowieckiego oraz Agnieszkę Górską, radną Sejmiku Mazowieckiego. Pozostałe zespoły otrzymały nagrody- niespodzianki ufundowane przez Radę Rodziców przy PG nr 2 w Szydłowcu. Rywalizację drużyn uświetnił recital przygotowany przez Zespół Kameralny „Presto” i jego solistów.

Piątek to jubileusz 590-lecia w placówkach oświatowych. Odbywały się konkursy, montaże słowno – muzyczne i quizy wiedzy o Szydłowcu. Wieczorem natomiast mieszkańcy Szydłowca pojawili się na spektaklu pt. „Mezalians” wg „Marii” Antoniego Malczewskiego w wykonaniu Grupy Teatralnej „Zamczysko”, młodzieży którą przygotowała Irena Przybyłowska – Hanusz. 

Sobota miała być punktem kulminacyjnym szydłowieckich obchodów. W ciągu dnia wszyscy spragnieni sportowej rywalizacji pojawili się w hali sportowej ZS im. Jana Pawła II w Szydłowcu. W rywalizacji sportowej udział wzięło, aż 130 zawodników przedstawicieli różnych szydłowieckich szkół. Konkurencje w których brali udział były typowo sprawnościowe, a dopingowały im pełne trybuny publiczności. W przerwie pomiędzy konkurencjami odbyło się kilka pokazów, które zostały zaprezentowane przez Szydłowiecki Klub Karate Kyokushin „MUSHIN”, przez formację taneczną z PSP nr 2 w Szydłowcu prowadzoną przez Mariolę Biegaj oraz pokaz gimnastyczny zaprezentowany przez uczniów z PSP nr 1 w Szydłowcu i ich kolegów ze Skarżyska Kamiennej. 

Punktem kulminacyjnym sportowej rywalizacji były konkursy zręcznościowe dla publiczności. Udział w takich konkursach brały drużyny składające się z dziecka i osoby dorosłej. 

O ile sobotnie wydarzenia sportowe cieszyły się sporą popularnością to nie można tego powiedzieć o wieczornym koncercie na dziedzińcu szydłowieckiego Zamku. 

Gwiazdą jubileuszowego koncertu był znany z ponadczasowego hitu „Kobiety są gorące” – Norbi. Oprócz niego na scenie pojawili się Paweł Mosiołek z Radomia oraz Tomasz Kraska z Szydłowca. Artyści wystąpili przy -15 stopniowym mrozie przy garstce osób…podczas koncertu Norbiego „bawiło się” około 12 -tu osób. Całą sytuację opisuje zdjęcie wykonanego podczas wydarzenia przez portal Nasz Szydłowiec. Ten koncert to kompromitacja Urzędu Miejskiego i trzeba sobie to jasno powiedzieć. (jutro 22 lutego, artykuł pt. „Historia słynnego zdjęcia z koncertu Norbiego w Szydłowcu”) Publiczne pieniądze wydane na to wydarzenie zostały wyrzucone w błoto. Mimo wszystko liczymy na to, że zostanie to mieszkańcom wytłumaczone, skąd w ogóle wziął się taki pomysł na imprezę plenerową o tej porze roku? Póki co Urząd Miejski milczy w tej sprawie. Oby w przyszłości udało się uniknąć tego typu sytuacji. 

Niedziela to jedno z ciekawszych wydarzeń podczas pięciodniowego jubileuszu czyli Wielki Test Wiedzy o Szydłowcu „Znam Szydłowiec”. Udział w teście wzięło dwanaście dwuosobowych drużyn: Krzysztof Kręcidło i Aniela Kręcidło i Tomasz Sokołowski i Hubert Pielas, Natalia Miernik i Dominika Sasal, Olga Korba i Natalia Kaczmarczyk, Aleksandra Skórkiewicz i Maksymilian Martyka, Magdalena Szczytowska i Natalia Stąpór, Julia Czajkowska i Wiktoria Nowocień, Alicja Kwiecień i Jakub Sroka, Klaudia Adamczyk i Patrycja Ucińska, Paweł Rutkiewicz i Jacek Barszcz, Małgorzata Żak i Cezary Żak, Zuzanna Ślusarczyk i Klaudia Szcześniak.

Test wiedzy odbył się w czterech etapach, po pięć pytań. Wszystkim uczestnikom należą się słowa uznania, ponieważ wykazali się bardzo bogatą wiedzą. Aby wyłonić zwycięzców potrzebna była dogrywka. Test poprowadził Przemysław Duda, a w przerwach prezentowała się uzdolniona młodzież z Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła”.

Zwycięska drużyna zdobyła maksymalną ilość punktów, znając odpowiedzi m.in. na takie pytania jak: „Który z Szydłowieckich był fundatorem panegiryku rodu Szydłowieckich „Liber geneseos ilustris familiaeSchidlovicie – czyny i zasługi rodu Szydłowieckich?” czy też „Kto dowodził atakiem na Szydłowiec w mroźną styczniową noc 1863 roku?”

Pierwsze miejsce zajęły Julia Czajkowska i Wiktoria Nowocień, miejsce drugie wywalczyły Zuzanna Ślusarczyk i Klaudia Szcześniak, a miejsce trzecie Olga Korba i Natalia Kaczmarczyk.

Nagrody zwycięzcom wręczył Burmistrz Szydłowca Artur Ludew. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i okolicznościowe medale „590–lecia Szydłowca” oraz upominki, a zwycięzcy nagrody w wysokości 700 zł za I miejsce, 500 zł za II miejsce, 300 zł za III miejsce.

 

O jubileuszowych obchodach 590-lecia Szydłowca powiedziano już wiele. Zdaje się jednak, że organizatorzy powinni po tej pięciodniowej imprezie zadać mieszkańcom jedno pytanie: Czy jubileuszowe uroczystości były dla Państwa atrakcyjne? Zachęcamy do dyskusji. 

FOTO 1  

FOTO 2  

Więcej zdjęć na stronie UM www.szydlowiec.pl