Trasa wycieczki biegła przez Wielkopolskę i Kujawy, centra państwa pierwszych Piastów. Pierwszego dnia uczniowie odwiedzili stanowisko archeologiczne z drugiej polowy X w. na Ostrowie Lednickim, prawdopodobnym miejscu chrztu Polski i Mieszka I w 966 roku. Udali się także na Pola Lednickie, gdzie coroczne odbywają się modlitewne spotkania młodzieży.

Kolejnym ważnym punktem programu wycieczki był Poznań. Tu dzieci zwiedziły Bazylikę Archikatedralną św. Piotra i św. Pawła– jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarszą polską katedrę, miejsce pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalne miejsce chrztu Mieszka I oraz poznański Stary Rynek. Tu niewątpliwie największe wrażenie na wszystkich zrobił Ratusz i „trykające się” koziołki na jego wieży.

Na zakończenie poznańskiej przygody uczniowie odwiedzili wyjątkowe miejsce, w którym można było poczuć ducha dawnego Poznania-Blubry – poznańskie legendy w 6D. Wsiadając do kapsuły czasu przenieśli się w przeszłość, gdzie poznali bohaterów poznańskich legend, przeszli krótki kurs gwary poznańskiej, sprawdzili swą zręczność i spostrzegawczość. Kolejna podróż w czasie, podróż do początków polskiego państwa, a nawet do początków osadnictwa na terenie naszego kraju to wizyta w Biskupinie. Uczniowie obejrzeli tu zrekonstruowaną prasłowiańską osadę z czasów 700 lat p.n.e., ale także poznali zwyczaje żyjących tu kiedyś ludzi, ich pracę i rzemiosło.

Podczas rejsu statkiem pasażerskim po Jeziorze Biskupińskim można było podziwiać piękne krajobrazy , a także panoramę biskupińskiego grodu. Kolejnym etapem podróży było Gniezno. To kolebka państwa polskiego, jego pierwsza stolica. Uczniowie odwiedzili znajdująca się na Wzgórze Lecha katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, obejrzeli słynne Drzwi Gnieźnieńskie, a także zwiedzili Muzeum Początków Państwa Polskiego. Ostatnim odwiedzonym miejscem na Szlaku Piastowskim była znana z legendy Mysia Wieża w Kruszwicy. Wszystkim uczestnikom wycieczka bardzo się podobała. Była to prawdziwa lekcja historii.