W ostatnich dniach zostało zrealizowane zaplanowane na bieżący rok doposażenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu w nowy lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy marki Skoda KODIAQ z silnikiem diesla o pojemności 2,0 i mocy 190 koni mechanicznych.

Pojazd został zakupiony za kwotę 159 990,00 zł. 50 % środków stanowiło dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, pozostałe 50% kwoty pochodziło z funduszu wsparcia Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, na który złożyły się środki przeznaczone od samorządów: Powiatu Szydłowieckiego, Gminy Szydłowiec, Gminy Chlewiska, Gminy Orońsko, Gminy Jastrząb i Gminy Mirów.

Nowy zakup pozwala na sprawne przemieszczanie się po obszarze objętym działaniami ratowniczymi – zarówno po drogach o twardej nawierzchni, jak i poza tymi drogami. Pojazd może być wykorzystywany również do szybkiego dostarczania dodatkowego wyposażenia ratowniczego (umieszczonego w przedziale bagażowym) oraz holowania przyczep bez hamulca o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg oraz przyczep z hamulcem o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 2 500 kg.

Samochód posiada specjalistyczne oznakowanie, wyposażony jest w radiotelefon, wielofunkcyjne urządzenie ostrzegawcze oraz hak holowniczy. Wykorzystywany będzie między innymi do realizacji zadań związanych z niesieniem pomocy mieszkańcom powiatu w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.