26 lipca liczne solenizantki Anny obchodzą swoje imieniny. Może wobec tego warto zastanowić się kim była patronka tak licznej rzeszy kobiet, jakie jest pochodzenie tego imienia i czy tylko jedna święta nosiła to imię.

Okazuje się, że świętych i błogosławionych o tym imieniu było kilka. Anna – to słowo pochodzi z języka hebrajskiego, w którym channah znaczy pełna wdzięku, łaski. Anna, również w wersji Hanna, to wciąż najpopularniejsze imię w Polsce nadawane było już w 1229 roku w wersji Anna, a od 1311 roku również jako Hanna. Według Wikipedii w styczniu 2017 roku imię to nosiło w Polsce 1.070 289 kobiet. Popularne było nawet wśród kobiet reprezentujących szydłowiecką arystokrację. Mężem wojewodzianki Anny Tęczyńskiej był Mikołaj Szydłowiecki, który w 1529 roku erygował szpital i kościół pod wezwaniem św. Ducha i św. Anny. Żoną żyjącego w latach 1589 -1636 Albrychta Władysława była Anna Sapieżanka, małżeństwo to ufundowało ołtarze w szydłowieckim kościele. W latach 1802 – 1828 właścicielką Szydłowca była Anna z Zamoyskich Sapieżyna.

Szczególnie czczoną nie tylko w kościele katolickim ale i prawosławnym jest Święta Anna, Anna Sprawiedliwa, matka Marii z Nazaretu, babka Jezusa Chrystusa, żona świętego Joachima. Jest patronką matek, wdów, położnic, opiekunką pomyślnych narodzin. Pochodziła z kapłańskiej rodziny z Betlejem. Została matką w późnym wieku. Obydwoje z mężem dzięki modlitwom i postom uprosili narodziny upragnionego dziecka. Kult św. Anny był znany od najdawniejszych czasów. W IV wieku w Jerozolimie w pobliżu sadzawki Betsaida zbudowano niewielki kościół w którym przypuszczalnie znajduje się jej grób.

W nawie szydłowieckiej fary znajduje się ołtarz świętej Anny, tej, która była matką Matki Bożej. Nad ołtarzem wymalowano baldachim. Obraz powstał na zamówienie Krzysztofa Szydłowieckiego kanclerza wielkiego koronnego, brata Jakuba i Mikołaja. Znany krakowski malarz renesansowy Jerzy w 1515 roku wykonał obraz wotywny świętej Anny Samotrzeciej nauczającej klęczącą przed nią młodziutką córkę Marię. Po obu stronach obrazu w niszach znajdują się dwie rzeźby przedstawiające ubranych w zbroje króla i księcia. W górnej części ołtarza umieszczono obraz świętego Józefa i rzeźby przedstawiające dwóch biskupów. Na szczycie znajduje się rzeźba św. Michała Archanioła wspierającego w walce ze złem.

Irena Przybyłowska – Hanusz