Resort rodziny obiecał, że w ciągu 7 dni od publikacji samorządy otrzymają pierwsze pieniądze na wypłatę świadczeń. Będzie to około 70 mln złotych. 

Głównym założeniem ustawy jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 złotych przypadające na drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach na pierwsze. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe – 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat.

Według MRPiPS z programu skorzysta 2,7 mln rodzin, które mają ponad 3,7 mln dzieci. Z szacunków wynika, że najwięcej dzieci, które mogą zostać objęte programem, mieszka w woj. mazowieckim – ok. 463,1 tys

Ustawa nie obciąża zadaniami powiatów, tylko gminy będą zobowiązane do wypłacania świadczeń. Wniosek o uzyskanie pieniędzy w ramach projektu 500+, będzie trzeba składać raz w roku w miejscu zamieszkania. 

Ustawa ma wejść w życie „pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia”, z wyjątkiem artykułu dotyczącego organizowania wypłat przez gminy i przekazania im na to środków, który wszedł w życie w środę, z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Wierzę w to, że ten program dokona wręcz zmiany Rzeczypospolitej w tym najlepszym tego słowa znaczeniu. Zmiany, która spowoduje poprawienie zrównoważonego rozwoju kraju. Zmiany, która spowoduje wzrost poziomu życia polskich rodzin – powiedział Andrzej Duda. Prezydent wyraził nadzieję, że program 500 plus będzie także zachętą, aby mieć dzieci i przyczyni się do poprawy sytuacji demograficznej Polski oraz pobudzenia gospodarki.

fot. prezydent.pl