Przykładem takich działań są rozgrywane rokrocznie Szachowe Mistrzostwa Powiatu Szydłowieckiego. W tym roku odbyła się już siódma edycja tego turnieju. Impreza miała miejsce 5-go i 6-go listopada w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Szydłowcu. Wzięło w niej udział 24 zawodniczek i zawodników, podzielonych na dwie grupy wiekowe: „junior” – dzieci i młodzież gimnazjalna oraz „open” – seniorzy i juniorzy starsi. Organizatorami byli: Powiat Szydłowiecki i Klub Sportowy „Alternatywa”.

Tegoroczne rozgrywki nie przyniosły niespodzianek. W kategorii „junior” zwyciężyli najlepsi obecnie młodzi szachiści – 1. Szymon Żurek z Chlewisk (syn Dariusza), 2. Michał Orlicki z UKS „Korona” w Szydłowcu, 3. Maciej Kowalczyk – również z „Korony”. Dalsze miejsca zajęli: Jakub Sroka, Bartosz Król i Wiktor Mazur – wszyscy trenujący w K.S. Alternatywa. W najważniejszej kategorii – „open” triumfował (już po raz czwarty w swojej karierze) Dariusz Żurek, pochodzący z Radomia mieszkaniec Chlewisk. Powrócił on na szachowy tron po rocznej nieobecności. Pozostałe miejsca na podium zajęli: Marian Frąk – K.Sz. „Wieża” i Wojciech Bednarczyk – K.S. „Alternatywa”. Obaj zdobyli po 5 pkt. ale o kolejności zdecydowała punktacja dodatkowa i wynik rozegranego w ostatniej rundzie, bezpośredniego pojedynku, w którym zwyciężył Frąk. Stawkę laureatów uzupełnili Tadeusz Śmigielski (ubiegłoroczny mistrz) oraz Sławomir Bednarczyk i Tadeusz Ryszewski (reprezentanci K.S. „Alternatywa”). Warto zaznaczyć, że dzięki wynikom uzyskanym w turnieju, niektórym naszym zawodnikom udało się podwyższyć swój ranking i kategorię zawodnika. Byli to: Maciej Kowalczyk, Jakub Sroka, Wiktor Mazur, Bartosz Król oraz Klaudia i Weronika Czerwiak – kat. V ; Szymon Żurek – kat. IV (wśród juniorów) a także Sławomir Bednarczyk i Tadeusz Ryszewski – kat. II. Drugie, najwyższe okręgowe kategorie szachowe, posiada obecne jeszcze dziewięciu szydłowieckich szachistów – to także plon ośmioletnich działań miejscowego środowiska szachowego.

Podsumowując, należy podziękować gospodarzowi imprezy – Staroście Szydłowieckiemu Włodzimierzowi Górlickiemu (aktywnemu zawodnikowi i mecenasowi szydłowieckich szachów), biorącym udział w przygotowaniach i realizacji pracownikom Starostwa Powiatowego, Klubowi Sportowemu „Alternatywa” – za piękną oprawę i wzorowe przeprowadzenie mistrzostw oraz wszystkim uczestnikom rozgrywek za wspaniałą, sportową postawę i ambicję, dającą nadzieję na przyszłe, wymierne efekty pracy szkoleniowej działaczy.

Życzymy dalszych sukcesów!

Zarząd K.S. „Alternatywa” w Szydłowcu

szachypowiatmis1

szachypowiatmis3