Zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, zachęcającej do gromadzenia się w miejscach publicznych na terenie całego kraju, w celu głośnego czytania tekstów znanych i cenionych polskich poetów i pisarzy.

Tekstów, które jednoczą Polaków i uczą poznawania naszej Ojczyzny i siebie samych.

Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry.

W tym roku prezydent polecił uwadze rodaków publiczne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, dzieła, które zyskało miano Biblii narodowej.

W odezwie prezydenta skierowanej do włodarzy województw, powiatów i gmin, miast oraz miejscowości, a także organizacji społecznych i obywatelskich czytamy:

„W tym roku, 6 września, pragnę zaprosić Państwa do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.. „Trylogia” zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. Kolejne jej wydania wciąż trafiają na półki w tysiącach polskich domów. Pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze. Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach. Dlatego zapraszam wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę.”

W Szydłowcu publiczne czytanie „Trylogii” H. Sienkiewicza rozpocznie się o godz. 16.00, na Skwerze marsz. Józefa Piłłsudskiego. Fragmenty sienkiewiczowskiego dzieła przybliżą słuchaczom przedstawiciele władz samorządowych, młodzi aktorzy z grup teatralnych SCKiS oraz przedstawiciele lokalnych środowisk społeczno – kulturalnych i oświatowych. Czytaniu towarzyszyć będzie przygotowana przez Grupę Teatralną „Zamczysko” inscenizacja dwóch fragmentów „Potopu” – „W Wodoktach” oraz „Pojedynek Kmicica z Wołodyjowskim”. Sylwetkę bohatera tegorocznego Narodowego Czytania przedstawi Irena Przybyłowska – Hanusz – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca, dzięki której poznamy mało znane fakty z życia pisarza, dowiemy się również kto był pierwowzorem głównych bohaterów „Trylogii” – Zagłoby, Pana Wołodyjowskiego, Kmicica, Skrzetuskiego .

Szczególne zaproszenie kierujemy do wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby się zmierzyć z twórczością jednego z największych polskich pisarzy. Chętnych do udziału w charakterze lektorów prosimy o zgłaszanie się do Regionalnego Centrum Biblioteczno Multimedialnego, ul. Kolejowa 9b, tel. 48 326 23 13 lub email: a.klepaczewska@sckzamek.pl. do dn.4 września br.