Dziennikarze przed wyborami pytali polityków o możliwe koalicje, a okazało się, że żadna koalicja partyjna nie będzie potrzebna. Niedzielne wybory parlamentarne w Polsce pokazały, że większość Polaków oczekiwała zmiany i powierzyła samodzielne rządzenie partii Prawo i Sprawiedliwość. W Sejmie znalazło się 5 partii: PiS – 235 mandatów, Platforma Obywatelska – 138, Kukiz – 42, Nowoczesna – 28, Polskie Stronnictwo Ludowe – 16 oraz Mniejszość Niemiecka – 1 mandat. Natomiast procentowo (przy frekwencji 50,92%) wygląda to tak – PiS – 37,58% – PO – 24,09% – Kukiz – 8,81% – Nowoczesna – 7,60% – PSL – 5,13%. Nie udało się partiom: Zjednoczona Lewica – 7,55% (jako koalicja musiała osiągnąć próg 8%), KORWiN – 4,76% oraz Partia Razem – 3,62%.

Nas jednak interesuje jak wybory wyglądały w powiecie szydłowieckim, jak poradziły sobie poszczególne partie, oraz jak poradzili sobie kandydaci pochodzący z powiatu szydłowieckiego. 

Szydłowiec głosował na kandydatów z Okręgu 17, z którego to okręgu do Sejmu dostali się: Marek Suski, Andrzej Kosztowniak, Dariusz Bąk, Anna Kwiecień i Wojciech Skurkiewicz (Prawo i Sprawiedliwość), Leszek Ruszczyk i Anna Białkowska (Platforma Obywatelska), Mirosław Maliszewski (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Robert Mordak (Kukiz’15). Mandat senatora w naszym okręgu zdobył kandydat Prawa i Sprawiedliwości: Adam Bielan.

To wszyscy, których pracę dla regionu radomskiego powinniśmy obserwować. 

W Okręgu 17 najlepszy okazał się PiS (47,49%), następnie: PO (17,55%), PSL (9,42), Kukiz’15 (8,41%), Zjednoczona Lewica (4,82%), Nowoczesna (4,81%), KORWiN (3,91%), Razem (2,62%).

Jeżeli chodzi o kandydatów z powiatu szydłowieckiego, wypadli oni w całym okręgu różnie. Najlepsza okazała się Agnieszka Górska z PiSu(4548 głosów), następnie Anita Gołosz z PO (1086 głosów), Milena Bazylewicz z KORWiN (56 głosów) oraz Roman Woźniak z PSL (603 głosy).

Frekwencja w powiecie szydłowieckim wyniosła: 45,54%. W poszczególnych gminach natomiast: Szydłowiec – 47,59%. Chlewiska – 39,49%. Jastrząb – 45,62%. Orońsko – 46,07%. Mirów – 44,66%.

W powiecie szydłowieckim mieliśmy bardzo zdecydowane zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości, które może cieszyć się 54,49% poparciem głosujących z naszego powiatu. PO z poparciem na poziomie 16,08%. Kukiz’15 z 8,18%. PSL z 6,96%. Lewica i KORWiN z niespełna 4% poparciem, Nowoczesna z 3%. 

Indywidualnie najlepszy wynik w powiecie szydłowieckim uzyskała Agnieszka Górska z PiS (2879 głosów), następnie jej partyjni koledzy Marek Suski (1638) i Andrzej Kosztowniak (822). Na liście PO najlepszy wynik osiągnęła Anita Gołosz (786 głosów), odrobinę słabiej Leszek Ruszczyk (734). W całym powiecie 483 głosy zdobył wicestarosta Roman Woźniak kandydat PSL. Dziwna sytuacja ma miejsce w przypadku kandydatki z partii KORWiN, mieszkanki Gminy Jastrząb – Mileny Bazylewicz. Okazuje się, że większe poparcie (o ile można to tak nazwać) miała poza powiatem szydłowieckim. W całym okręgu radomskim zdobyła 56 głosów, a w powiecie jedynie (choć i 56 to bardzo marny wynik)…16 głosów (?!).Przyzwoity wynik w powiecie szydłowieckim uzyskał lider radomskiej listy Kukiz’15 – Robert Mordak (353 głosy). W wyborach do Senatu mieszkańcy całego powiatu postawili na Adama Bielana z PiS blisko 53% głosów, Wojciech Gęsiak z PO ponad 17%, Dariusz Grabowski z Kukiz’15 ponad 13%, ponad 10% uzyskała niezależna kandydatka Marzena Wróbel. Krzysztof Sońta (niezależny) i Waldemar Rajca z Kongresu Nowej Prawicy uzyskali odpowiedni 3,5% i 2% głosów. 

Jeżeli chodzi o Gminę Szydłowiec to w tym przypadku próg 5% głosów przekroczyło tylko trzy partie: PiS (53,95%), PO (17,67%) i Kukiz’15 (7,93%). Blisko 5% – Zjednoczona Lewica. 3-4% dla reszty partii, nawet dla Partii Razem. Dziwi troszeczkę marny wynik partii KORWiN w Gminie Szydłowiec. Wśród młodych użytkowników internetu w Szydłowcu, dało się zauważyć olbrzymią agitację do głosowania właśnie na tę partię. Do Senatu mieliśmy bardzo podobne wyniki jak w całym powiecie szydłowieckim. 

W Gminie Orońsko niewiele ponad 50% dla PiSu, ale na drugim miejscu z ponad 15% poparciem PSL. Jest to zasługa pochodzącego z tej Gminy wicestarosty Romana Woźniaka (252 głosy), który był najlepszym kandydatem ze wszystkich kandydatów. Platforma Obywatelska z poparciem na poziomie niespełna 13 % oraz Kukiz’15 z poparciem blisko 9%. W dalszej kolejności Lewica, KORWiN i Partia Razem przed Nowoczesną. Słabiej w Gminie Orońsko poradziła sobie Agnieszka Górska (149 głosów), od której lepszych było dwóch kolegów partyjnych. Jeszcze słabiej Anita Gołosz (40 głosów). Milena Bazylewicz – 0 głosów. W wyborach do Senatu identyczna kolejność jak w powiecie szydłowieckim. 

W Gminie Chlewiska PiS z poparciem ponad 57%, następnie PO 12,5% oraz PSL ponad 11%. Kukiz’15 praktycznie wszędzie ma podobne poparcie ponad 8%. Następnie Lewica i Partia Razem przed KORWiN i Nowoczesną. Indywidualnie najlepszy Marek Suski i Agnieszka Górska z PiS (315 głosów), na podium zmieścił się w Chlewiskach jeszcze Leszek Ruszczyk z PO. Anita Gołosz podobnie jak w Orońsku (40 głosów), Roman Woźniak (36 głosów), a Milena Bazylewicz bez zmian. W tej Gminie w wyborach do Senatu zwyciężył Adam Bielan, ale drugie miejsce zajęła Marzena Wróbel (22%), natomiast trzecie Dariusz Grabowski (12%). Wojciech Gęsiak uzyskał ledwie 11% poparcie. Sońta i Rajca poniżej 3%.

W Gminie Jastrząb oczywiście najlepszy PiS ponad 53% poparcia, następnie PO z poparciem ponad 13%. Niezły wynik bo blisko 10% osiągnął Kukiz’15. PSL z poparciem ponad 6%, ponad 5% w Jastrzębiu zdobywa za to partia KORWiN. Następnie Nowoczesna, Partia Razem i Zjednoczona Lewica. Najlepsi indywidualnie byli przedstawiciele partii zwycięskiej: Agnieszka Górska (295 głosów), Marek Suski i Andrzej Kosztowniak. Anita Gołosz (86), Roman Woźniak (58), a Milena Bazylewicz w Gminie z której startowała jedynie 8 głosów. W wyborach do Senatu zwyciężył oczywiście Adam Bielan, ale drugie miejsce z poparciem 17% zajął Dariusz Grabowski. 

Na koniec Gmina Mirów w której bardzo wysokie poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości blisko 62%. Bardzo dobrze (porównując do innych gmin) w Mirowie poszło Platformie, poparcie na poziomie 22%. Poparcie 5,8% to najgorszy wynik Kukiz’15 w powiecie szydłowieckim. Następnie PSL i KORWiN. Ledwo ponad 1% głosów w Mirowie dla Nowoczesnej, Partii Razem i Zjednoczonej Lewicy. Indywidualnie najlepsza była Agnieszka Górska (327 głosów). Nie jest to dobra wiadomość dla pochodzącej z Gminy Mirów Anity Gołosz, która miała blisko 100 głosów mniej (dokładnie 242 głosy). Trzecie miejsce zajął w Mirowie Marek Suski. Marny wynik w tej gminie osiągnął Roman Woźniak, tylko 17 głosów. Milena Bazylewicz z partii KORWiN, dla przypomnienia pochodząca z Gminy Jastrząb w sąsiedniej Gminie..0 głosów. W wyborach do Senatu Gmina Mirów również obdarzyła zaufaniem kandydata PiSu. Adam Bielan zdobył blisko 65% głosów. Drugie miejsce dla kandydata Kukiz’15.

Nie udało się żadnemu z przedstawicieli powiatu szydłowieckiego dostać do Sejmu RP. Najlepszy wynik osiągnęła startująca z 9 pozycji radomskiej listy Prawa i Sprawiedliwości Agnieszka Górska, uzyskując ósmy wynik z 18 kandydatów tej partii. Jak wspominaliśmy wcześniej PiS zdobył w Okręgu 17 pięć mandatów. Z pewnością nie tak wyobrażała sobie swój start przewodnicząca Rady Powiatu w Szydłowcu Anita Gołosz, która startowała z wysokiej 6 pozycji listy Platformy Obywatelskiej. Dopiero 11 miejsce wśród 18 kandydatur tej partii to średni wynik podobnie jak całego PO. Również 11 miejsce wśród swoich kolegów z listy PSL zajął wicestarosta Roman Woźniak, był więc bardzo daleko od wejścia do parlamentu, ponieważ PSL zgarnął tylko jeden mandat w naszym okręgu. Start Mileny Bazylewicz z listy KORWiN jest trudny do wytłumaczenia. 

Jak będzie wyglądała polityczna przyszłość Szydłowca? Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w naszym powiecie zdecydowanie już kolejne wybory. Platforma Obywatelska w Szydłowcu, którym często chwaliła się premier Ewa Kopacz, notuje jeden z najgorszych swoich wyników w historii. 

Wygrywa PiS, ale Szydłowiec kojarzony jest w dużej mierze ze środowiskiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, a nasi najważniejsi włodarze (starosta, burmistrz, wójtowie gmin powiatu szydłowieckiego) oficjalnie (słowem i obecnością) poparli kandydatkę Platformy Obywatelskiej. Czy nie przeszkodzi to naszemu miastu i powiatowi w załatwianiu i walce o nasze sprawy w Sejmie lub Senacie? Czas pokaże. Podsumowując w Szydłowcu i powiecie szydłowieckim nastroje polityczne praktycznie niczym nie różniły się od tych w skali całego kraju, świadczą o tym wyniki wyborów parlamentarnych 2015. I oby nam się w tej Polsce dobrze żyło. 

TUTAJ znajdziecie szczegółowe wyniki wyborów parlamentarnych 2015

grafika TVP Info