15 sierpnia w Szydłowcu odbyły się uroczystości patriotyczne z okazji 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego.

Poczty sztandarowe i uczestnicy obchodów spotkali się na Rynku Wielkim, gdzie Miejska Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Tomasza Gila odegrała Hymn państwowy. Następnie przemaszerowano do szydłowieckiej fary, gdzie została odprawiona msza święta za Ojczyznę oraz tych, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju. Podczas nabożeństwa, kapłan Grzegorz Lorenc wspominał o zachowaniu tożsamości narodowej, a także o wadze „Cudu nad Wisłą”, dzięki któremu nie tylko zachowaliśmy niezależność, ale również powstrzymał on rozprzestrzenianie się bolszewizmu.

Po uroczystym nabożeństwie, poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządów i uczestnicy obchodów, udali się pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie ksiądz dziekan Marek Kucharski odmówił modlitwę św. Jana Pawła II. Po odmówionej modlitwie, delegacje złożyły biało-czerwone wiązanki pod pomnikiem marszałka.

Burmistrz Szydłowca w swoim przemówieniu okolicznościowym wspomniał o wspólnym budowaniu przyszłości kraju, które musi opierać się o współpracę i solidarność oraz o pamięci o tych, którzy swoją bohaterską postawą zatrzymali Armię Czerwoną. Krótką mowę wygłosiła Teresa Romaszewska, która w swojej wypowiedzi zaapelowała do mieszkańców Szydłowca o pomoc w odnalezieniu potomków tych, których krewni oddali swoje życie podczas Bitwy Warszawskiej i pochodzili z okolic naszego miasta.

Poniżej nasza video – relacja: 

info. UM w Szydłowcu