Dzieci to bardzo duże szczęście, zajmowanie się nimi zajmuje jednak sporo czasu. Warto, aby wykorzystać go efektywnie i przy okazji rozwijać swojego malucha. W jaki sposób możemy jednak być pewni, że zabawa z dzieckiem będzie równie fajna co edukacyjna? Poniżej znajduje się kilka propozycji na spędzenie czasu ze szkrabem miło i pożytecznie.

Kolorowanie

Dzieciaki uwielbiają malować, kolorować i przyozdabiać wszystko, co według nich wymaga poprawek wizualnych. Maluchy nie zwracają jednak zbyt wielkiej uwagi na to czy piszą kredkami po ścianie, stole czy kartce. Usiądźmy zatem z dzieckiem i spróbujmy pokolorować z nim parę obrazków – postarajmy się przy tym tłumaczyć, który kolor jak się nazywa oraz gdzie moglibyśmy go umieścić. Dziecko powinno uczyć się nie tylko nazw, ale również tego, że buzia chłopca może być żółta, pomarańczowa, różowa bądź brązowa, ale raczej nie niebieska ani fioletowa.

Gra w memory
Popularne i uwielbiane przez dzieciaki MEMO wciąż robi furorę. Jest prosta i przyjemna a przy tym bardzo ćwiczy pamięć i spostrzegawczość maleństwa. Jeżeli nie posiadamy takiej gierki w domu – warto pomyśleć nad tym, aby ją zrobić samemu (a raczej wspólnie z maluchem). Nic nie będzie dla dziecka tak atrakcyjne jak granie w grę, którą samo przygotowało. Wystarczy wyciąć kilka takich samych kwadracików z kartonu i narysować na nich jakieś symbole – na przykład owoce, zwierzątka albo samochodziki. Należy pamiętać o tym, że każdy kartonik musi mieć swoją parę, jeśli zatem rysujemy jabłko to nie na jednym a na dwóch kartonikach. Tak przygotowaną grę rozrzucić po podłodze obrazkami do dołu (tak, aby nie było ich widać) i odwracać po dwa kartoniki na turę. Jeśli trafimy na parę – bierzemy je do swojej puli. Jeżeli nie – odkładamy w to samo miejsce, dając szansę innym. Ten, kto zbierze więcej par wygrywa.

Tor przeszkód – czemu nie?
To nie tylko edukacyjna zabawa, ale również rozwijająca motorykę małego organizmu. Dziecko powinno sprawnie omijać rozłożone na jego drodze krzesła, poduszki i inne przedmioty. Wszystko zależy od wyobraźni rodzica, który będzie przygotowywał dla swojej pociechy zabawę. Pamiętajmy o tym, że przeszkody powinny być dostosowane do wieku dziecka. Małym sportowcom warto mierzyć czas, aby wiedzieli jaki mają wynik.

Gra w skojarzenia
Prosta, nie wymagająca gra, do której nie trzeba sie specjalnie przygotowywać. Rozwijać wyobraźnię naszego dziecka możemy nawet podczas podróży samochodem. Polega ona na wymyślaniu skojarzeń do kolejnych słów. Zwróćmy jednak uwagę, aby się one nie powtarzały. To znaczy, że jeśli my powiemy „morze”, nasze dziecko odpowie „ryby” to my nie możemy znów powiedzieć „morze”.

Mapa skarbów
Ta gra wymaga przemyślenia, przygotowań i dużej wyobraźni, jednak jest zdecydowanie rewelacyjna dla dzieci powyżej piątego roku życia. Warto również poczekać na dobrą pogodę, aby wszystko się udało, ponieważ najlepiej, aby odbywało się to na dworze. Przygotujmy mapę, na której zaznaczymy kolejne punkty, które maluch musi odwiedzić, aby dowiedzieć się, gdzie ukryty jest skarb. Podarujmy mu tę mapę i udajmy się z nim na poszukiwanie. Oczywiście, aby dziecko nie było rozczarowane, przygotujmy również zagadki, gry i zadania, które będzie musiało wykonać. Po tej trudnej przeprawie maluch powinien znaleźć skarb – najlepiej, aby było to coś z czego dziecko się ucieszy.

MK
Materiał powstał we współpracy z TaTenTo.