Lokalne obchody rozpoczną się już w niedzielę 7 września, o godzinie 19.oo na cmentarzu parafialnym, gdzie zostaną złożone wieńce na grobach Żołnierzy Września 1939. 

8 września w poniedziałek uroczystości rozpoczną się o godzinie 9.oo w Zespole Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu, tam będzie miało miejsce odsłonięcie pomnika „Ku chwale żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza”.

O godzinie 11.15 sprzed budynku Starostwa Powiatowego wyruszą poczty sztandarowe, oficjele, wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej i Kompanią Reprezentacyjną SG do kościła pw. św. Zygmunta. Tam o godzinie 11.30 rozpocznie się uroczysta Msza św. w intencji poległych żołnierzy.

Ostatnim etapem szydłowieckich uroczystości będą uroczystości patriotyczne pod pomnikiem „Żołnierzy Września 1939” w Baraku k. Szydłowca. 

Bitwa pod Barakiem była jedną z bitew kampanii wrześniowej, z początku II wojny światowej. Podczas walki zginęło 136-ciu żołnierzy polskich, 150 – ciu niemców. Niemcy stracili również 52 samochody pancerne i 7 czołgów. 

Warto wspomnieć, że rekonstrukcja Bitwy pod Barakiem, nie odbędzie się w Szydłowcu, a w świętokrzyskich Chęcinach…nad czym wielu bardzo ubolewa. Miejmy nadzieję, że na 80. rocznicę uda się taką rekonstrukcję przygotować na naszym terenie. 

bitwa pod barakiem