Nasz nowy stały cykl pn. „Archiwum Jupitera”. Ten cykl to nic innego jak archiwalne fragmenty lokalnej telewizji realizowanej przez Klub Jupiter 72, a produkowanej przez Szydłowieckie Centrum Kultury „Zamek”. Zdecydowana większość wydań lokalnych programów z lat 1992 – 2001 zarchiwizowana jest w Bibliotece Pedagogicznej w Szydłowcu.

To wspaniała, już historyczna kopalnia. Można by rzec „chwała tym, którym się wtedy chciało bawić w telewizję”, dzięki czemu dziś możemy zobaczyć jak wyglądał Szydłowiec 20-30 lat temu, jak wyglądali ludzie, jakimi tematami się zajmowano itp.

W czwartym odcinku temat Święta Niepodległości i materiały realizowane w 1993 i 1994 roku. Na filmie wypowiadają się ówczesny kierownik Urzędu Rejonowego Stanisław Dworak, ówczesna przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Waszczyk, Stanisław Kozioł nauczyciel historii w szydłowieckim liceum, możemy zaobserwować wiele osób biorących udział w uroczystościach, mamy wypowiedzi już nie żyjących mieszkańców Szydłowca, a także tych, którzy wówczas byli dziećmi. Są także fragmenty z kościoła św. Zygmunta i księża Adam Radzimirski, który rozpoczynał swoją posługę jako proboszcz, a także ks. Józefa Słabego, poprzednika ks. Adama.

Zapraszamy w podróż do przeszłości 🙂