Najczęściej właśnie padały odpowiedzi „tytułowe” czyli zalew i park. Zalew oczywiście według wypowiadających się trzeba gruntownie oczyścić, natomiast parki w Szydłowcu wysprzątać i … powiększyć.

W tym miejscu nasuwa się pytanie dlaczego dzieci i młodzież wiedzą co zrobić aby było lepiej, a my dorośli mamy z tym problem?

Od lat przecież mówi się w Szydłowcu o oczyszczeniu zalewu. W Jastrzębiu maja zalew, w Chlewiskach, ostatnio powstał piękny akwen w Bliżynie (choć to już inne województwo).

Wszystkie te miejscowości mniejsze od Szydłowca, z uboższą historią, a ludzie spoza nich przyjeżdżają tylko nad te zalewy. Ilu z nich przyjechałoby do Szydłowca, gdyby tylko mogli?

Myślę, że już czas aby zalew w Szydłowcu został oddany w prywatne ręce jakiegoś inwestora, ale nie tylko zalew lecz również tereny wokół niego by mógł stworzyć potrzebną infrastrukturę. Skoro miasto sobie nie radzi od wielu już lat ze zrobieniem wreszcie z tym porządku, niech zrobi to ktoś kto na tym zarobi.

Parki. Czystsze? Oczywiście! Czy większe? nie do końca!

Na dobrą sprawę parki czy skwerki mamy w Szydłowcu cztery. Zacznijmy od największego czyli tzw. Parku Radziwiłłów, który powinien być jedną z wizytówek naszego Szydłowca. Dziś sam w sobie oczywiście jest piękny i urokliwy, nie można jednak oprzeć się pokusie by był jeszcze piękniejszy. Fakt, renowacja m.in. parku to kolejny etap projektu kluczowego, który jest realizowany w Szydłowcu i przyznam szczerze, że czekam na zmianę oblicza tego miejsca chyba najbardziej. Tak duży obszar, a aż wstyd że praktycznie nie wykorzystany. Pozostaje nam czekać na efekt zmian, które mają nastąpić. Teraz nie ma co narzekać.

Trzy kolejne to już zdecydowanie mniejsze. Skwer w Rynku, zmienia się choć mam wrażenie że tylko od tzw. ulicy im dalej w głąb tym starsze ławki i brudniej. Wpływ mają na to nasi ulubieńcy, stali bywalcy Rynku i skwerku spożywający napoje wyskokowe na wspomnianych ławkach.

Uroku temu miejscu nie dodaje również przenośna toaleta, która w nim stoi. Tak na dobrą sprawę ten skwerek powinien lśnić, bo usytuowany jest w sercu naszego miasta.

Kolejny to Park Niepodległości przy ulicy Kościuszki, na przeciwko Komendy Policji. Ładny zrobiony ze smakiem, schludne alejki i zadbane ławki, sporo koszy na śmieci. Miejsce pamięci katyńskiej też wpisało się w krajobraz tego miejsca, niby nie ma się do czego przyczepić, ale można. Bo odpoczywający w tym parku skarżą się na hałas samochodów, no ale drodzy mieszkańcy to chyba nie jest aż tak uciążliwe ?

Mini park mamy również przy placu Marii Konopnickiej na przeciwko Starostwa. Według mnie park bardzo zapomniany przez władze. Stare ławki, alejki z płyt betonowych i ta nieszczęsna …fontanna, albo raczej ten skalniak który po niej pozostał. Ktoś wpadł na genialny pomysł,żeby fontannę zasypać i posadzić na niej kwiatki i choć starsi nawet nie pamiętają jak wyglądała gdy działała, to uważam że zamiast ją zasypywać można było postarać się o przywrócenie jej do życia. Myślę, że w okresie wakacyjnym byłaby nie lada atrakcją dla mieszkańców i nie tylko.

No to co ? może starczy narzekania choć tematy poruszone tutaj i przez uczestników wakacyjnych warsztatów są bardzo ważne. Nie da się ukryć, że turystyki którą mamy marzenie robić w Szydłowcu nie można oprzeć tylko i wyłącznie na Ratuszu, Kościele i Zamku. Ogromną rolę, a może nawet i większą odgrywać powinno to co dookoła, czyli właśnie zalew czy piękne parki.

Ciekawi mnie jaką historię i czy w ogóle ktoś ma np. zdjęcia kościoła na skrzyżowaniu ulic zamkowej i radomskiej, to również jest ciekawe miejsce warte zadbania. Oczywiście cmentarz żydowski czyli kirkut to też miejsce z historią, która dla turysty byłaby atrakcyjna.

Jest tych miejsc u nas sporo o które warto zadbać jeśli są użytkowane, jak również upomnieć się o te zapomniane, żeby sobie przypomniano.

Na koniec dodam, że miejsca poruszone w temacie to najczęściej wymieniane w filmie pozycje Szydłowca, oprócz nich dzieci i młodzież marzą o innych zmianach czy nowych miejscach tj.

  • więcej imprez typu zygmunty
  • mieszkania dla bezdomnych
  • kino
  • więcej ścieżek rowerowych
  • basen
  • skate park
  • budynki żeby były ładniejsze
  • …Szydłowiec stolicą Polski

Film można obejrzeć pod podanym linkiem: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=aWiYNHe6I58

Po obejrzeniu , zastanówmy się co my byśmy chcieli zmienić w Szydłowcu, mieście w którym żyjemy ?