Na zajęcia przychodziło łącznie 25 zawodników, w tym dziewczęta. W sposób systematyczny uczęszczało w nich od 10-ciu do 15-stu szachistów. Zajęcia trener poświęcał nie tylko nauce gry w szachy, ale również teorii otwarć, zasadom prowadzenia gry środkowej, umiejętności kombinacji i prowadzenia gry końcowej, tzw. „końcówek”. Uczył także gry z zegarem, zapisu szachowego i umiejętności gry turniejowej (rywalizacji). Odbywały się liczne turnieje szachowe wewnętrzne z różnych okazji, w tym feeryjne, a także konkursy rozwiązywania zadań szachowych. Marian Frąk prowadził szachy na zasadzie woluntariatu (na prośbę dyrektora szkoły Danuty Gnat), przy wsparciu UKS „Korona” i ludzi dobrej woli.

Do wyróżniających się szachistów i szachistek UKS „Korona” należą : Michał Orlicki, Maciej Kowalczyk, Maria Molińska, Weronika Czerwiak, Ewelina Gozdecka. Dobrzy zawodnicy to również Antoni Śłusarski, Jakub Gunciarz, czy Jacek Figarski. Szachistów wyróżniających się osiągnięciami nagrodziła na wniosek trenera dyrekcja szkoły, wszyscy pozostali zawodnicy w liczbie 13-stu otrzymali dyplomy uznania za grę w szachy i reprezentowanie UKS. Z osiągnięć należy wymienić 8 miejsce Michała Orlickiego w silnym turnieju „Ziemi Odrowążów” w kat. juniorów w 2016 roku (grało łącznie 28 zawodników ), wygranie przez niego turnieju „Ziemi Odrowążów” w grupie juniorów młodszych w 2017 roku i uzyskanie IV kat. szachowej. Również Maciej Kowalczyk stawał w turnieju „Ziemi Odrowążów” oraz w turnieju „O puchar Odrowąża” w Chlewiskach na podium, zajmując 3 miejsca i uzyskał najpierw V kat. szachową, a potem podwyższył ją na IV. Kategorie szachowe uzyskały także szachistki Maria Molińska i Weronika Czerwiak- są to kat. V. W zajęciach brał udział też młodszy junior z gminy Chlewiska Szymon Żurek, który wygrywał turnieje i uzyskał równie wysoką IV kat. Dość powiedzieć, że w mistrzostwach powiatu szydłowieckiego w 2016 roku w grupie juniorów młodszych całe podium zajęli szachiści trenujący w UKS „Korona”: 1. Szymon Żurek, 2. Michał Orlicki, 3. Maciej Kowalczyk. Orlicki i Żurek skutecznie radzili sobie również w turniejach szachowych w Bliżynie (świętokrzyskie). Dodać warto, że turniej „O puchar Odrowąża” w Chlewiskach drużynowo wygrał UKS „Korona” Szydłowiec ( grało 20 zawodników z 5-ciu drużyn).

Po podsumowaniu 2-letniej działalności sekcji odbył się turniej szachowy o Mistrzostwo UKS ” Korona” Szydłowiec. Na starcie stanęło łącznie 10 szachistów, w tym 2 szachistki. Po emocjonującej walce na szachownicach turniej wygrał niespodziewanie Antoni Ślusarski z Szydłowca- 4 pkt. (z 5). Najlepszą szachistką została Julia Adamczyk (również z Szydłowca) – 1,5 pkt., 8. miejsce w turnieju. Prowadził i sędziował turniej Marian Frąk. Podajemy całą końcową tabelę tego turnieju:

1. Antoni Ślusarski- 4 pkt., M.Buch. – 7,5

2. Maciej Kowalczyk – 4 pkt., M.Buch. – 7

3. Michał Orlicki – 3,5 pkt.

4. Szymon Żurek- 3 pkt.

5. Jakub Gunciarz- 3 pkt

6. Karol Kowalczyk (najmłodszy)- 2,5 pkt.

7. Adam Sajecki- 2 pkt.

8. Julia Adamczyk- 1,5 pkt.

9. Dominik Ołub- 1 pkt.

10. Zuzanna Kędra- 0,5 pkt.

Czołówka zawodów otrzymała dyplomy i nagrody rzeczowe od UKS „Korona” i pochodzące z Urzędu Miejskiego- wydział promocji w Szydłowcu, pozostali otrzymali nagrody pocieszenia.

Wyniki szachowe po 2-letniej działalności należy uznać za imponujące. Zrealizowano skutecznie założone cele szkoleniowe i osiągnięto wymierne sukcesy, mimo skromnych środków. Zajęcia cieszyły się powodzeniem u młodych szachistów oraz zainteresowaniem ze strony niektórych rodziców. W czasie tych ostatnich 2 lat trener Marian Frąk uzyskał I kat. szachową w kompozycji szachowej, a następnie wypełnił normę szachową na kandydatka na mistrza krajowego w tej dziedzinie, a jego zadania szachowe uzyskały nagrody i wyróżnienia w konkursach międzynarodowych, jedno z nich trafiło do albumu Międzynarodowej Federacji Szachowej. Niejednokrotnie inspiracją dla niego byli młodzi szachiści, jak choćby Michał Orlicki.

Informuje: Michał Kojara- KSz. „Wieża” Szydłowiec