Piknik zorganizowano w ramach projektu przygotowanego przez SOiRGO i dofinansowanego przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.

Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne impreza rozpoczęła się w budynku Muzeum Rzeźby Współczesnej. Jednak po około godzinie aura pozwoliła na kontynuowanie pikniku w plenerze. Na scenie zaprezentowały się następujące zespoły folklorystyczne z naszego regionu: Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny Guzowianki, a także Zaborowianki i Mirowianki. Ponadto wystąpiła Kapela Krośniewiacy (z województwa łódzkiego), której koncert wzbudził duży aplauz publiczności i porwał uczestników pikniku do tańca.

Jednocześnie podczas imprezy zorganizowano stoiska twórców ludowych, którzy prezentowali swoje wyroby, w szczególności: gobeliny, wyroby hafciarkie i szydełkowe, a także ręcznie wykonane maskotki oraz modele samolotów i okrętów. Dużym zainteresowanie cieszył się również warsztat tkacki, na którym zarówno młodzi jak i starsi uczestnicy pikniku chętnie próbowali swoich sił w wykonaniu kilimka. Swoje stanowisko uruchomili archeolodzy z Polskiej Akademii Nauk, którzy prezentowali ostatnie odkrycia z terenu Orońska oraz zorganizowali dla dzieci warsztaty młodego archeologa. Najmłodsi uczestnicy pikniku oblegali również stanowisko przygotowane przez pracowników Działu Edukacji CRP w Orońsku, gdzie wspólnie tworzyli wielkie modernistyczne dzieło malarskie.

Poza tym można było nieodpłatnie degustować potrawy regionalne takie jak porka, zupa zacierkowa oraz różne gatunki pierogów i racuchy. Potrawy te przygotowała grupa obrzędowa Zaborowianki. Na zakończenie pikniku wśród uczestników rozlosowano upominki przekazane przez twórców ludowych, a także Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko.

FOTO