Pisze Pan: „ Wydajmy jeszcze więcej książek”. Otóż w 2007 roku ukazała się staraniem Stowarzyszenia książka „Kapliczki, krzyże i figurki jako dzieła sztuki jako pomniki przeszłości i świadkowie czasów współczesnych” mojego autorstwa. W roku 2008 również mojego autorstwa „ Szydłowieckie nekropolie jako dzieła sztuki i pomniki przeszłości.( W tej książce znajdował się również opis kościoła pod wezwaniem św. Zygmunta) W 2009 roku też mojego autorstwa „ Pomniki przeszłości Szydłowca, Cmentarz rzymskokatolicki przy ulicy Kamiennej” . W 2013 roku wspólnie z Agnieszką Spiechowicz zostałyśmy autorkami książeczki „Kościół pod wezwaniem św. Zygmunta”.

Pisze Pan również: „Może ktoś zadba również i o naszą pamięć”. „Mówmy o ludziach Szydłowca”. Realizacją tych postulatów stało się wydanie przez Stowarzyszenie w 2013 roku zbioru wspomnień mieszkańców Szydłowca „To nasze życie”… Wobec ogromnego zainteresowania tą pozycją zaczęliśmy zbierać materiały do tomu II. Każdy mieszkaniec Szydłowca lub okolic może przesłać swoje wspomnienia na adres Szydłowieckiego Centrum Kultury – Zamek lub przekazać drogą elektroniczną na adres irenahanusz@gmail.com lub wrzucić do skrzynki pocztowej przy ulicy Kościuszki 91 Wydawcą większości pozycji książkowych jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szydłowca i Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek. Tylko nieliczne pozycje otrzymały dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego.

Pisze Pan: „Dbajmy o zabytki i miejsca pamięci”. Począwszy od 2002 roku Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szydłowca organizuje w dniu Wszystkich Świętych, niekiedy i w Dniu Zadusznym na cmentarzu parafialnym przy ulicy Kamiennej kwestę na rzecz ratowania zabytkowych rzeźb, tablic, nagrobków. Dzięki ofiarności ofiarodawców udaje się każdego roku uratować jeden zabytek. Dotację z Urzędu Marszałkowskiego uzyskano tylko jeden raz na ratowanie figury św. Jana Nepomucena.

Dzięki staraniom Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca zostały wmurowane dwie pamiątkowe tablice. Na ratuszu ufundowana przez członka Stowarzyszenia p. Andrzeja Misztala tablica poświęcona pamięci wybitnego malarz pejzażysty Władysława Aleksandra Maleckiego i druga tablica przy wejściu do zamku upamiętniająca pobyt księcia Józefa Poniatowskiego w Szydłowcu 6 i 7 lipca 1809 roku.

Z udziałem członków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca powstały dwa filmy promujące Szydłowiec „Gość w dom” i „Miejsce z historią” zrealizowane i wielokrotnie prezentowane przez I program TVP.

Mało kto pamięta, że to Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szydłowca zainicjowało coroczne obchody Powstania Styczniowego.

I na koniec. Pisze Pan: „Zróbmy monografię Szydłowca”. Przyznam, że jestem rozczarowana i zawiedziona dotychczasowym efektem starań naszego Stowarzyszenia. Ja rozumiem, że ludzie kochają rozrywkę, ale skoro wydaje się po kilkadziesiąt i więcej tysięcy zł. na imprezy rozrywkowe, które są radością jednej chwili, przemijają bez śladu to może warto wydać te 50 000 na coś co pozostanie na zawsze, zostanie opracowane naukowo, profesjonalnie. Inne miasta wcale nie większe, chyba nie bogatsze od Szydłowca mają już swoją monografię. U nas najłatwiej powiedzieć z góry, że to się nie uda . Porozsyłaliśmy do wielu instytucji informację z podaniem numeru subkonta, jak dotąd wpłaciły dwie instytucje i jedna osoba prywatna, nie ma tego nawet 2000, a po to, żeby otrzymać pieniądze ze złożonego wniosku musimy mieć na koncie przynajmniej połowę sumy czyli 25 000 zł.

Z artykułu Pana Marcina i umieszczonych pod nim komentarzy wynika, że jest grupa ludzi, lokalnych patriotów, którzy widzą potrzebę wydania takiej monografii. Zwracam się więc do nich z prośbą o pomoc w uzyskaniu sumy potrzebnej do wydana monografii.

Przypominam numer subkonta „Monografia miasta Szydłowca” 57 9132 0001 01333 9054 2000 0030

Irena Przybyłowska – Hanusz

Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca