Pełnego wiosennego rozkwitu, tak w przyrodzie jak i w sporcie, wciąż jeszcze nie widać, ale „pierwiosnki nadziei” już się pojawiły. Między innym za sprawą młodzieżowej reprezentacji Szydłowca w szachach. W ostatnią sobotę, drużyna juniorów szydłowieckiego klubu „Alternatywa” przeszła swój „chrzest bojowy”, po raz pierwszy występując jako zespół. I to z jakim skutkiem!

W ramach przygotowań do udziału w radomskiej lidze szachowej juniorów, zorganizowano mecz towarzyski K.S. „Alternatywa” vs MDK Radom. Naszym rywalem był klub utytułowany, szczycący się wieloletnią tradycją, sukcesami sportowymi i wspaniałymi wychowankami. Do Szydłowca przybyło dziesięcioro wybrańców trenera Arkadiusza Kądzieli, by „skrzyżować rękawice”  z kadrą pod kierunkiem Jacka Sieczkowskiego.

Nasz Klub i Miasto reprezentowali: Julia Czajkowska, Jakub Sroka, Szymon Żurek, Oskar Berus, Bartosz Kaluga, Ksawery Dąbrowa, Wojciech Rogala, Wiktor Mazur, Damian Stryjek i Kornel Grzęda. Chętnych do gry było więcej, ale sztywne ramy organizacyjnych ustaleń nie dopuszczały większej liczby graczy. Mecz odbył się w sali „rycerskiej” szydłowieckiego zamku, przyozdobionej pięknie wystawą malarstwa współczesnego. Wspaniały wystrój i powaga tego miejsca miały z pewnością niebagatelny wpływ na postawę młodych szachistów. Woli i ambicji nie zabrakło nikomu. Mecz rozegrano na dziesięciu szachownicach, grając dwie rundy na zasadzie „partia-rewanż”. Gospodarze – ku naszej uciesze, tym razem wystąpili w roli „mistrzów” udzielając gościom lekcji gry i wygrywając zasłużenie w obu rundach  w stosunku 7:3  i 6,5:3,5. Wielkie brawa! Dobry to prognostyk przed czekającymi naszych juniorów rozgrywkami ligowymi.

Po części sportowej przyszła kolej na integrację i na krótką wycieczkę po Szydłowcu. Zaczęliśmy ją od sal zamkowych, potem był park Radziwiłłowski i Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Tutaj, naszą ciekawą wszystkiego grupą, zajął się przydzielony nam spośród pracowników muzeum przewodnik. Wprowadzając nas w świat dawnych obyczajów, muzyki i pieśni ludowej, w niebanalny
i trafiający do najmłodszych słuchaczy sposób, zaprezentował zgromadzony w muzeum przebogaty zbiór eksponatów, wśród których największą popularnością cieszył się – jak zwykle, „burczybas”.

Następne były Rynek Wielki, wieża ratuszowa z panoramą Szydłowca, kamienna „Zośka” i … pizza. „Piwnica Szydłowiecka” przyjęła nas nadzwyczaj gościnnie, tak więc, smaczne jedzenie i miła atmosfera towarzyszyły nam aż do końca spotkania. Rozstaliśmy się w pogodnych nastrojach. A już za miesiąc jedziemy na rewanż do Radomia…

W imieniu organizatora – K.S. ALTERNATYWA w Szydłowcu, dziękuję Dyrekcji i pracownikom SzCK „Zamek” – za udostępnienie sali gry i wstęp na wieżę widokową, całemu Muzeum (MLIM) – za pomoc i życzliwe przyjęcie oraz – w sposób szczególny, grupie „szachowych rodziców” za zaangażowanie w organizację, poświęcony czas, troskliwą opiekę i świetną atmosferę podczas całego wydarzenia.

Wojciech Bednarczyk

Prezes K.S. ALTERNATYWA  w Szydłowcu