Nowelizacja ustawy likwidującej stanowiska doradców i asystentów w samorządach została uchwalona przez Sejm w piątek, 15 września.
• Projekt usuwa z obowiązującej ustawy przepis, na podstawie którego w gminach powiatach województwach można zatrudniać osoby na stanowiskach doradców i asystentów.
• Ustawa zakłada, że umowy z obecnie zatrudnionymi doradcami i asystentami mają ulec rozwiązaniu po upływie 14 dni od daty wejścia ustawy w życie.
• „Gabinety polityczne” na szczeblu samorządowym stają się przyczółkiem do tworzenia miejsc pracy dla osób związanych partyjnie – podkreślali w uzasadnieniu autorzy projektu.
Za przyjęciem nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych autorstwa Kukiz’15 głosowało 263 posłów, 164 było przeciw, a 8 posłów wstrzymało się od głosu.
Projekt ten usuwa z obowiązującej ustawy przepis, na podstawie którego wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta i marszałek województwa może zatrudniać osoby na stanowiskach doradców i asystentów odpowiednio w urzędzie gminy, starostwie powiatowym i urzędzie marszałkowskim na czas pełnienia swojej funkcji.
Pierwotnie według projektu noweli, umowy z obecnie zatrudnionymi doradcami i asystentami miały ulec rozwiązaniu w dniu wejścia w życie ustawy. Podczas prac w komisjach termin ten zmieniono na 14 dni od daty wejścia w życie ustawy. Pracownicy samorządowi mieliby być zatrudniani tylko na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych, pomocniczych i obsługi.
Autorzy projektu w uzasadnieniu podkreślali, że „gabinety polityczne” na szczeblu samorządowym stają się przyczółkiem do tworzenia miejsc pracy dla osób związanych partyjnie z urzędującymi władzami samorządowymi, a doradcy i asystenci nie posiadają żadnych kwalifikacji do zajmowania takiego stanowiska. Wskazywali też na oszczędności, jakie ma przynieść projekt, szacowane „na 50 mln złotych rocznie”.
Czytaj więcej na Portal Samorządowy: