W treści odwołania komendanta Dariusza Pytlaka, napisane było m.in.: komendant Pytlak został przeniesiony do dyspozycji Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, było również o tym, że Dariusz Pytlak odwołany został z zajmowanego stanowiska na własną prośbę.

W treści powołania nowego komendanta napisane było m.in.: uposażenie nowego komendanta zostanie ustalone na podstawie obowiązujących przepisów szczegółowych.

Następnie głos zabrał Komendant Głównej Mazowieckiej Straży Pożarnej Gustaw Mikołajczyk, który mówił:

„Praca byłego już komendanta Pytlaka jest w tej jednostce bardzo widoczna chociażby w garażach czy w poprawie warunków socjalnych. Za komendanta Pytlaka zakupiono nowy samochód gaśniczy, zakupiono podnośnik, samochód operacyjny, ale przede wszystkim wykonano szereg remontów. Chciałbym mu w tym miejscu podziękować za te trzy lata służby na stanowisku komendanta z nadzieją, że zdobyte doświadczenie, pozwoli mu się spełniać w innej roli służąc Państwowej Straży Pożarnej.

Od dziś ta jednostka zaczyna nowy rozdział z nowym komendantem Krzysztofem Banaszkiem, który w służbie jest już 27 lat. Cały czas w jednej jednostce w Pionkach. Doświadczony na stanowisku dowódcy. Jestem przekonany, że będzie dobrym komendantem, mówię tak bo dobrze znam komendanta Banaszka. Do was drodzy koledzy strażacy, apeluję abyście z chęcią współpracowali z waszym nowym  dowódcą. Wszystkim władzom samorządowym dziękuję za dotychczasową pomoc dla tej jednostki i proszę o więcej. „

Kolejnym występującym przed zebranymi, był ustępujący komendant Dariusz Pytlak, który w dość długim przemówieniu zaznaczał:

„Okres, gdy byłem komendantem, był okresem w który włożyłem ogrom swojego wysiłku w poprawę przede wszystkim warunków socjalnych. Poprawa wizerunku jednostki była moim celem, konsekwentnie walczyłem o nowy sprzęt i o remonty budynków. Nie mogłem pozwolić na to, by były takie przypadki, że wy jako strażacy jeździcie do wypadków starymi wozami ze starym sprzętem. Uważam, że przez ten okres trzech lat, nie zrobiłem nic czego mógłbym się wstydzić, a jedyne o czym mogę powiedzieć, jest to, że ucierpiało przez stanowisko które zajmowałem moje życie rodzinne. Chciałbym bardzo podziękować moim najbliższym, że jakoś to wytrzymali.

Pragnę również serdecznie podziękować władzom samorządowym z którymi w większości przypadków świetnie mi się współpracowało.

Każdy z nas popełnia błędy i nikt nie jest nieomylny, dlatego będę również pamiętał o tych sprawach, które były nieudane.

Co najważniejsze, chce podziękować swojej załodze z którą współpraca w moim mniemaniu układa się dobrze, co nie zmienia faktu, że niektóre sprawy można było załatwić lepiej, inaczej…”

Następnym w kolejności był nowy komendant PSP w Szydłowcu Krzysztof Banaszek, który w swojej pierwszej przemowie w szydłowieckiej placówce mówił:

„Dzisiejszy dzień jest najważniejszym dniem w mojej karierze zawodowej, jest to dzień w którym zostałem dostrzeżony przez moich przełożonych. Mogę obiecać, że pokładane we mnie nadzieję, nie są bezpodstawne. Jestem świadomy, że ten awans to ciężka służba dla tej jednostki. Jestem przekonany, że w tej komendzie dane mi będzie realizować przeróżne zadania z kompetentną kadrą komendy, z odpowiedzialnymi dowódcami i dobrze wykwalifikowanymi ratownikami tej jednostki.

Zawsze będę pamiętał, że każdy komendant jest silny siłą swoich podwładnych.”

Na koniec kilka słów powiedział starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki, który obu panom życzył powodzenia w dalszej karierze zawodowej. Ustępującemu Dariuszowi Pytlakowi, życzył jak najszybszego otrzymania nowych obowiązków, a Krzysztofowi Banaszkowi jak najlepszej i satysfakcjonującej pracy na rzecz PSP w Szydłowcu. Obaj panowie otrzymali okolicznościowe dyplomy, jak również skromne podarunki promujące Powiat Szydłowiecki.

Następnie nadszedł czas na podziękowania i gratulacje od reszty zaproszonych gości.

{phocagallery view=category|categoryid=59|limitstart=0|limitcount=11|detail=5|imageordering=5}

Wszyscy dobrze pamiętamy reportaż programu „Prosto z Polski” w telewizji TVN. Reportaż dotyczył chamskich zachowań przełożonych, skoligaconych z komendantem wobec podwładnych. Wówczas cały Szydłowiec , zastanawiał się czy to prawda, a jeżeli tak to kiedy komendant Dariusz Pytlak zostanie odwołany.

Dziś Pytlak sam złożył odwołanie na własną prośbę i poznaliśmy nowego komendanta z Pionek, który znajomości w Szydłowcu nie ma, więc takie podejrzenia raczej już się nie pojawią.

Czy to wspomniany reportaż miał wpływ na decyzję komendanta Pytlaka? wydawać by się mogło, że tak. Mimo wszystko, nie był poruszany ten temat na dzisiejszym spotkaniu.

Szydłowieccy strażacy muszą od dziś zapoznawać się z wymogami jakie postawi przed nimi nowy dowódca, czy będą mieli z nim lepiej, czy będą znowu wzywać na pomoc telewizję? czas pokaże.

Póki co komendantowi PSP w Szydłowcu Krzysztofowi Banaszkowi życzymy owocnej pracy w naszej powiatowej jednostce.

naszszydlowiec.pl