23 marca harcerze z Drużyny Harcerskiej „Płomień” z PSP w Guzowie brali udział w kursie zastępowych i przybocznych w PSP w Zakrzewie, który został zorganizowany przez Hufiec ZHP Radom-Powiat.

Kurs miał na celu przeszkolenie oraz przygotowanie harcerzy w wieku 11-15 lat do pełnienia funkcji zastępowych i przybocznych w drużynie – zgodnie z metodami harcerskimi. Komendantem kursu była instruktorka ZHP dh Anna Tomala. W zajęciach uczestniczyło 27 harcerzy. Uczestnicy kursu zdobyli wiedzę i umiejętności z zakresu: planowania pracy w zastępie, systemu pracy zastępami, obowiązków zastępowego, obrzędów i tradycji, prowadzenia zbiórek, technik harcerskich.

Pierwsza część kursu obejmowała głównie wszystko o zbiórce zastępu: zasady, cele, planowanie. Natomiast w drugiej części uczestnicy mieli zadania do wykonania. Najpierw przygotowali grę terenową dla zastępu na około 40 minut, z którą musieli zmierzyć się harcerze. Kolejnym nie lada wyzwaniem było przygotowanie konspektu zbiórki zastępu. Zadanie było trudne, ale dzięki pomocy druhów opiekunów i z tym przedsięwzięciem poradzili sobie.

Kurs zakończył się wręczeniem patentów zastępowych dla wszystkich uczestników. Z DH „Płomień” patenty otrzymali: Wiktoria Brodowska, Anna Głogowska, Wiktoria Musielewicz, Julia Patyna, Patrycja i Alicja Rejczak oraz Szymon Łyżwa. Opiekunem harcerzy była dh Elżbieta Białas.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Guzowie