Przyjemnie jest wykąpać się we własnej wannie, ale kiedyś budzi się ochota, by iść na basen, albo popływać w morzu.

Snoezelen to jedyna w swoim rodzaju szansa prawdziwej odmiany, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych w różnym stopniu, nawet tych głębiej, lub dotkniętych różnymi stopniami niepełnosprawności sprzężonej, zwłaszcza tych, którzy przez kolejne dni, miesiące spędzają czas w tym samym otoczeniu, gdzie nie dzieje się nic nowego, nic ciekawego. To najkrótsze definicje i opis terapii holenderskiego propagatora modelu Snoezelen.


Co daje terapia Snoezelen? Oddziałuje na poszczególne zmysły w zależności od bodźców, które w terapii są stosowane np.: bodźce oddziaływujące na wzrok, słuch, dotyk, węch oraz bodźce kinestetyczne.
Wszystko to sprawia, że dzieciom i młodzieży z jednej strony wyciszyć i zrekompensować napięcie, agresje, nadpobudliwość, z drugiej strony pobudzić do działania i komunikacji, osoby bez kontaktu, wycofane, nawet w stanie wegetatywnym. Filozofią Snoezelen jest aby skorzystać z terapii należy jedynie żyć. Snoezelen to przemyślana oferta bodźców, z której korzysta się w przyjaznej i przyjemnej atmosferze. Aby pracować metodą Snoezelen należy mieć stworzone warunki tj. salę doświadczania świata i wykwalifikowanych terapeutów.

Miło nam poinformować, że w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu, przy ul. Wschodniej 19, dzięki zabiegom Pani Dyrektor Danuty Gnat powstała sala doświadczania świata i wyposażona została w niezbędne urządzenia w pracy metodą Snoezelen, oraz wykwalifikowaną kadrę nauczycielską .

Chcemy dodać, że jesteśmy jedyną placówką publiczną na terenie  zarówno gminy, jak i powiatu szydłowieckiego, posiadającą w swojej ofercie zarówno salę, jak i wykwalifikowaną kadrę pedagogów-terapeutów.
Panie Laurencja Piasecka, Anna Dwojak, Dorota Suligowska, oraz Julita Świercz-Kęska ukończyły kurs w Centrum Terapii Sensoria we Wrocławiu, uzyskując tym samym kwalifikacje do prowadzenia zajęć metodą Snoezelen. W/w osoby zostały wpisane na listę certyfikowanych terapeutów oraz są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Snoezelen.

info: Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego