Dwadzieścia osiem samochodów ratowniczo – gaśniczych trafiło do Państwowej Straży Pożarnej. Zakup został zrealizowany w ramach projektu KOLEJ. Jeden z tych 28 trafił do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu.

W ubiegłym roku Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie reprezentując pozostałe Komendy Wojewódzkie przeprowadziła postępowanie przetargowe na dostawę 28 średnich samochodów do gaszenia pożaru w trudno dostępnym terenie. Za najkorzystniejszą uznano ofertę firmy Szczęśniak Pojazdy Specjalne.

Pod zabudowę posłużyło podwozie Iveco Eurocargo 150-280 z napędem 4×4 (pojedyncze koła na tylnej osi), manualną skrzynią biegów i silnikiem o mocy 235 kW, spełniającym normę czystości spalin Euro 6.

Nadwozie wykonane w układzie skrytek 3+3+1, zostało wyposażone w zbiornik wody o pojemności 2500 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 250 litrów, system piany sprężonej i autopompę Godiva PC2A 2010 o wydajności 1600 litrów na minutę przy ciśnieniu 8 bar i 250 litrów przy ciśnieniu 40 bar.

Państwowa Straż Pożarna zdecydowała, że będzie to samochód przeznaczony tylko do pożarów więc nie znajdziemy tutaj na przykład zestawu narzędzi hydraulicznych.

Na wyposażeniu wozu znajdują się m.in.: dwie wysokociśnieniowe linie szybkiego natarcia, instalacja zraszaczowa, przenośne działko wodno-pianowe o zasięgu rzutu 80 metrów, dwa zbiorniki wodne o pojemności 5000 litrów każdy, pilarki łańcuchowe, aparaty powietrzne z butlą kompozytową, maską i sygnalizatorem bezruchu (6 kpl.) cztery zapasowe butle kompozytowe, motopompa pływająca, kasety wężowe, węże W-75 i 52, węże ssawne, prądownice, drabina nasadkowa aluminiowa, lanca gaśnicza itp.

Wartość całego zamówienia to 33 mln 337 920 zł brutto, co daje 1 mln 190 640 zł za jeden samochód.

Zakup został współfinansowany przez Unię Europejską w ramach projektu ‘Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I’.

info: remiza.com.pl

foto główne: materiały producenta

foto pod artykułem: czytelnik