Kordian Pawlak jest autorem opracowania pt: O Pawlakach z Pawłowa, czyli odkopanie korzeni z historią wsi w tle. Kilka lat zajęło mu zbieranie informacji o swojej rodzinie, które zebrał w jedną całość w opracowaniu.

Promocja publikacji odbyła się 26 lipca w Gminnym Ośrodku Kultury w Pawłowie.

W wywiadzie, którego Kordian Pawlak udzielił Radiu Plus Radom powiedział, że w swoich poszukiwaniach dotarł do końcówki XVIII wieku do roku 1784. W tym roku odnotowany został ślub Szymona Pawlaka z Ewą Augustynką. Na wcześniejsze dokumenty dotyczących Pawlaków autorowi publikacji nie udało się natrafić. Może to świadczyć, że pierwszy Pawlak dotarł do Pawłowa właśnie wtedy.

Kordian Pawlak zachęca wszystkich do poszukiwania swoich korzeni. Bardzo pomocny jest w tych poszukiwaniach internet, gdzie można znaleźć wiele cennych zdigitalizowanych dokumentów i akt metrykalnych.

Autor swoją pracę traktuje jako list do swoich dzieci i ich potomków, aby mieli świadomość tego skąd i od kogo pochodzą.

Dla zainteresowanych egzemplarz publikacji: O Pawlakach z Pawłowa, czyli odkopanie korzeni z historią wsi w tle, jest dostępny w filii bibliotecznej w Pawłowie.