„Dramat Karola Wojtyły „Brat naszego Boga” jest utworem o istnieniu dwóch powołań w jednym człowieku. Główny bohater Adam Chmielowski odczuwa powołanie do sztuki i do niesieniea pomocy potrzebującym. Wywołuje to w nim niemal rozdarcie wewnętrzne. Ostateczną decyzje podejmuje oglądając swój obraz „Ecce Homo”.

Dramat ten to trudny tekst. Trzeba było wybrać fragmenty, które będą trafiały do pani sprzedającej obwarzanki na Rynku, jak i pana profesora z UJ, do wszystkich ludzi.

Karol Wojtyła „niewidomym” ludziom widzącym chciał pokazać coś, chciał pokazać drogę, chciał pokazać myślenie, chciał otworzyć siebie i nas na drugiego człowieka. On też chciał otworzyć oczy całemu światu swoją literaturą i swoim widzeniem świata i myśleniem o nim.”

takie słowa mogliśmy przeczytać w krótkim wprowadzeniu umieszczonym na zaproszeniu.

 

święty Adam Chmielowski znany również jako swięty Brat Albert to polski zakonnik franciszkański, założyciel zgromadzenia albertynów i albertynek, powstaniec styczniowy, malarz, święty Kościoła katolickiego, znany z pełnej poświęcenia pracy dla biednych i bezdomnych. Był człowiekiem, który wywarł niesamowity wpływ na Karola Wojtyłę późniejszego papieża Jana Pawła II. Żył w latach: 1846 – 1916.

 

Spektakl przedstawiony przez szydłowiecką młodzież z pewnością wiernie oddał życie i wielką wiarę św. Brata Alberta. Reżyserii i scenariusza do sztuki podjął się ks. Andrzej Kania, który po raz kolejny pokazał, że potrafi znakomicie dobrać aktorów. Wszyscy zasługują na wielkie brawa i pochwały, a w szczególności należy wyróżnić odtwórcę głównej roli Marcina Sawczuka.

Na zakończenie w kilku słowach ks. Andrzej Kania wszystkim podziękował, kilkukrotnie podkreślając, że bez tej młodzieży nic by się nie udało. Nie zapomniał również o przypomnieniu postaci św. Jana Pawła II, o wielkim wpływie jaki wywierał i będzie wywierał na ludziach. Zaznaczył na koniec, że ten spektakl, przygotowywany ponad 2 miesiące, jest hołdem złożonym naszemu papieżowi. 

Głos zabrał również burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, który również podziękował młodzieży za piękne chwile wzruszenia, pochwalił ks. Andrzeja, przypomniał również o niedzielnych uroczystościach kanonizacyjnych, które również będą odbywac się w Szydłowcu. 

Jednym z ostatnich akcentów, było odmówienie przez wszystkich modlitwy już do św. Jana Pawła II:

„Janie Pawle II, nasz święty orędowniku, wspomożycielu w trudnych sprawach. Ty, który swoim życiem świadczyłeś o wielkiej miłości do Boga i ludzi, prowadząc nas drogą Jezusa i Maryi, w umiłowaniu obojga, pragnąć pomagać innym. Przez miłość i wielkie cierpienie, ofiarowane za bliźnich, co dzień zbliżałeś się do świętości.

Pragnę prosić Cię o wstawiennictwo w mojej sprawie…wierząc, że przez Twoją wiarę, modlitwę i miłość pomożesz zanieść ją do Boga.

Ufam w miłosierdzie Boże i moc Twej papieskiej modlitwy. Pragnę przez Jezusa i Maryję, za Twoim przykładem, zbliżać się do Boga”

To oni stworzyli piękny spektakl „Ecce Homo”:

Adam Chmielowski, brat Albert- Marcin Sawczuk

Helena Modrzejewska- Aleksandra Wesołowska 

Karol Chłapowski- Paweł Bednarczyk

Maksymilian Gierymski- Jakub Olszewski

Stanisław Witkiewicz- Michał Grzybowski

Dusza- wnętrze Adama i Brata Alberta- Olga Wojciechowska

Tamta- inteligencja Adama i brata Alberta- Agata Jendrzejczyk

Nieznajomy- Mówca- Maciej Cender

Naczelnik – Paweł Bednarczyk

Zakonnik – Tomasz Kwietniewski

Marynia- Nikola Dobroń

Wuj Józef- Szymon Kowalik

Jaśnie Pani – Ewa Brzostowska

Bezdomny – Karol Kryczka

Sekretarka – Magdalena Barańska

Dobrodziejki: Patrycja Dobroń, Kamila Karbownik, Małgorzata Rogozińska

Podopieczni Brata Alberta: Karolina Podsiadła, Martyna Celi, Klaudia Kamińska, Kinga Mamla, Angelika Ziętkowska, Angelika Głuch, Monika Lis, Olga Czarnota, Filip Łyczek, Aleksandra Czajkowska, Aleksandra Kramarska, Joanna Gwarek, Milena Łojek, Karol Kryczka, Jacek Szymański, Sebastian Jagiełło, Maciej Wierzbowicz

Najmłodsi wychowankowie brata Alberta –  Krzysztof Głogowski, Przemysław Głogowski, Magdalena Głogowska, Julia Głogowska

Scenariusz i reżyseria: ks. Andrzej Kania

Scenografia i kostiumy: Bogusława Ruszewska

Inspicjentka: Magdalena Barańska

Sufler: Patrycja Zawadzka

Wizualizacja: Kamila Karbownik.

Taniec: Karolina Napora i Jakub Matysiak

Animacja muzyczna: Piotr Stanik

Współpraca: Urząd Miejski w Szydłowcu, Strefa JP2 – Centrum Młodych, Teatr Powszechny w Radomiu

Patronat medialny: Portal Nasz Szydłowiec

{phocagallery view=category|categoryid=274|limitstart=0|limitcount=34|imageordering=5}