POSTAĆ ROKU 2012:

WACŁAW DEPO – urodzony w Szydłowcu, od 2012 arcybiskup metropolita częstochowski, w rozmowach nie kryje skąd pochodzi, w czerwcu 2012 przyjął paliusz arcybiskupi z rąk papieża Benedykta XVI towarzyszyli mu w tych chwilach mieszkańcy Szydłowca, w sierpniu 2012 witał pielgrzymów z Szydłowca na Jasnej Górze.

TOWARZYSTWO AKTYWNYCH KULTURALNIE „PROJEKTORIAT” – kilka młodych kobiet, które z miesiąca na miesiąc są znane szerszemu gronu. Działają na różnych płaszczyznach krzewią w mieszkańcach Szydłowca, miłość do kultury szeroko pojętej. Walczą o lepsze życie w mieście dla matek i ich dzieci, organizują spotkania, debaty itp. Realizują masę różnych projektów, często z instytucjami z zewnątrz. Praktycznie wszystko czego się dotkną zamienia się w sukces.

SWOBODNA – ostatni rok dla szydłowieckiego zespołu SWOBODNA był bardzo udany. Na początek może warto zaznaczyć, ogromną ilość koncertów które grupa zagrała w całej Polsce. Szczególnie ważne w ich kalendarium były występy w Pokojowej Wiosce Kryszny na Przystanku Woodstock oraz na Cieszanów Rock Festival, gdzie otrzymali wyróżnienie. Nagrali swoją debiutancką płytę, z której są bardzo zadowoleni. Skład zespołu tworzą: Rafał Orlicki, Andrzej Pietras, Krzysztof Mędryk, Mateusz Pobieda oraz Albert Soboń.

DOMINIK FURMAN – to młody chłopak, wychowany w Szydłowcu na Osiedlu Wschód. Od najmłodszych lat Ci, którzy obserwowali Dominika wiedzieli że ma talent do piłki. Już w juniorskich występach w rodzimej Szydłowiance Szydłowiec był wiodącą postacią, aż wypatrzyli go skauci Legii Warszawa. Po kilku latach treningów w młodzieżowej drużynie warszawskiej Furman awansował do pierwszego składu i dziś jest jednym z liderów najlepszej obecnie drużyny w Polsce kierowanej przez trenera Jana Urbana. Dominik rozgrywa całe spotkania, strzela gole, asystuje. Występuje również w młodzieżowej reprezentacji Polski, jednak wszyscy czekamy na debiut w dorosłej kadrze…który może już niebawem (?)

ZAWODNICY KLUBU KARATE KYOKUSHIN MATSUSHIMA – osiągnięcia jakimi mogą poszczycić się karatecy z Szydłowca są trudne do zliczenia. Medale Mistrzostw Polski, a nawet Europy i Świata sprawia, że karatecy są chlubą naszego miasta. Karatecy z Szydłowca to również stypendyści przyznawanego np. przez Dariusza „Tigera” Michalczewskiego. Ogromna ilość młodych ludzi trenujących karate w Szydłowcu daje nadzieje na kolejne, jeszcze większe sukcesy, które rozsławią Szydłowiec.

PAWEŁ BLOCH & ARTUR MARSZAŁEK – Ci dwaj Panowie już trzeci sezon organizują w naszym mieście Szydłowiecką Ligę Piłkarską. Pierwsze dwa sezony były to piątki, w miarę rozwoju przekształcili ligę na szóstki. Przez kilka miesięcy w roku piłkarscy amatorzy z całego regionu toczą bój o Mistrzostwo Szydłowca w piłce nożnej. Szczególnie warte uwagi jest to, że dwaj piłkarscy zapaleńcy potrafili ogarnąć wszystko organizacyjnie by skupić wokół tego najpopularniejszego zespołowego sportu wielu ludzi, którzy w niedzielne popołudnia nie siedzą przed telewizorem, a uganiają się za piłką.

SZYDŁOWIANKA SZYDŁOWIEC – wielu pewnie powie, że co to za sukces awans do IV ligi, wydaje się jednak że warto wyróżnić zawodników naszego klubu, ich trenera i włodarzy. Jakiś czas temu podjęli oni nie łatwą decyzję, która powodowała spadki do niższych lig, postanowili bowiem odmłodzić skład, postawić w większej mierze na zawodników z regionu. Dziś można powiedzieć , że opłacało się. Szydłowianka Szydłowiec znowu jest w IV lidze, będąc zdecydowanie lepszą drużyną w drodze po awans chociażby od Oskara Przysucha i radzi sobie w tej IV lidze bardzo fajnie. Gdyby tylko budżet był wyższy…można by myśleć o III lidze.

PARY TANECZNE – od dawna wiemy, że taniec towarzyski stoi w Szydłowcu na całkiem niezłym poziomie. Dawno jednak nie mieliśmy w Klubie Tańca Towarzyskiego „Zamek” tak dobrych par. Mowa o Agacie Jendrzejczyk i Kamilu Górlickim oraz Zuzannie Targowskiej i Przemysławie Zdziechu. Obie pary wygrywały w ostatnim czasie prestiżowe ogólnopolskie turnieje, jakby tego było mało obie pary posiadają najwyższą klasę taneczną A w swojej kategorii wiekowej.

GRUPA BEZDOMNIAKI SZYDŁOWIECKIE – grupa ludzi na której czele stoją Anita Wesołowska i Kamila Krakowiak, która ratuje bezdomne zwierzęta (głównie psy i koty) wałęsające się po szydłowieckich ulicach. Ilu zwierzakom Ci ludzie znaleźli dom i uwolnili od ulicznej tułaczki, wiedzą chyba tylko oni. Nie da się jednak ukryć, że najczęściej to oni są jedyną deską ratunku dla zmarzniętego, głodnego lub pobitego zwierzaka, a nawet ciężarnej suki.

AGNIESZKA SOBUTKA KLEPACZEWSKA – człowiek orkiestra. Nominacja w głównej mierze dotyczy zorganizowania w Szydłowcu dwudziestu finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Członkowie sztabu WOŚP w Szydłowcu z roku na rok są inni, a Pani Agnieszka nadal obecna jest na stanowisku! i oby tak dalej Pani Agnieszko, do końca świata i o jeden dzień dłużej!

Propozycje czytelników:

MAREK SOKOŁOWSKI – za zainicjowanie współpracy (od zeszłego tygodnia pogłębionej) pomiędzy ZS im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowca, a Strażą Graniczną.

MICHAŁ PIETRUSZKA – lider rejonu Mazowsze Szlachetna Paczka na Szydłowiec. Młody człowiek, a widać że o dużym sercu, który lubi angażować się w ważne sprawy. Czuje, że nieść pomoc to coś bardzo wartościowego.

PRZEMYSŁAW DUDA – prowadzi regionalną telewizję internetową sigutv.pl oraz portal parafialny swzygmunt.pl, w mijającym roku zasłynął organizacją Summer Dance Night (czyli dyskoteka na targowicy) oraz propagowaniem spotkań lednickich w Szydłowcu. Brał czynny udział w organizacji pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

WYDARZENIE ROKU 2012:

1. AWANS SZYDŁOWIANKI SZYDŁOWIEC do IV ligi mazowieckiej (południe)

2. AKCJA „RATUJMY ROJA” zorganizowana przez Piotra Kowalskiego mieszkańca Szydłowca, miała na celu pomoc finansową w dokończeniu filmu pn. „Historia Roja” czyli historia Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój, który był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

3. SZYDŁOWIEC ROCK FESTIVAL 2012 – festiwal organizowany od wielu lat przez Rafała Orlickiego, przeobraził się na przestrzeni lat w imprezę punk-rockową. W tym roku oprócz rodzimych wykonawców, pojawili się goście z Czech oraz legendy polskiego punka DEZERTER i GAGA Zielone Żabki. Kolejna edycja festiwalu będzie jubileuszowa bo dziesiąta.

4. CIĘCIE projekt realizowany w Szydłowcu po raz drugi przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki przy współpracy z SCKiS ZAMEK i TAK Projektoriat, Projekt miał na celu zmierzenie się z realiami powiatu o najwyższym bezrobociu w Polsce, w przestrzeni artystycznej i kulturalnej.

5. MARIMBA w KAMIENIOŁOMIE – koncert w wykonaniu Ilony Drozd, Marii Kępisty i Piotra Sawińskiego na instrumentach perkusyjnych odbył się w kamieniołomie we wsi Śmiłów. Organizatorami byli Marek Sztark ze Szczecina i TAK „Projektoriat”

6. RZEMIOSŁO DAWNIEJ i DZIŚ – to święto rzemiosła w Szydłowcu odbyło się 25 sierpnia. Organizatorami byli Urząd Miejski w Szydłowcu wspólnie z Izbą Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu, Cechem Rzemiosł Różnych w Szydłowcu i Spółdzielnią Rzemieślniczą w Szydłowcu. Tego dnia ulica radomska była jednym wielkim kiermaszem, a scena na której trwały występy artystyczne ustawiona była na tle Ratusza Miejskiego i Kościoła pw. Św.Zygmunta.

7. SUMMER DANCE NIGHT – cykl imprez niedzielnych dla młodych mieszkańców Szydłowca. Na pomysł zorganizowania dyskoteki pod zadaszeniem na miejskim targowisku wpadł Przemysław Duda. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę, ponieważ setki młodzieży bawiło się na „targowicy” przy muzyce serwowanej przez lokalnych DJ-ów: Roteiro i Gabriela.

8. PROJEKT KLUCZOWY – projekt rewitalizacji zabytków Szydłowca realizowany przez Miasto Szydłowiec. Prawdopodobnie największa taka inwestycja w historii miasta. Ze środków unijnych odrestaurowany został Ratusz Miejski, zagospodarowano wieżę widokową na Ratuszu, odbudowano tzw. „Dom Pod Dębem”, na miejscu starej harcówki powstało Centrum Multimedialno – Biblioteczne. To jednak nie wszystko bo w planach jest jeszcze wymiana nawierzchni na Rynku Wielkim , zagospodarowanie skweru staromiejskiego, odnowienie szydłowieckiego Zamku i terenu wokół niego. Pracy jeszcze drugie tyle, albo i więcej.

9. PIELGRZYMKA NA JASNA GÓRĘ – Grupa 24 z Szydłowca zawsze liczy sobie grubo ponad 300 osób, nie inaczej było w tym roku i chociażby dlatego to wydarzenie musi być wzięte pod uwagę. W tym roku smaczku dodawał fakt, że była to pielgrzymka jubileuszowa bo dziesiąta, która wyszła z kościoła z Szydłowca. Zapoczątkował ją ksiądz Wincenty Chodowicz, a dziś rolę przewodnika sprawuje ksiądz Andrzej Kania. Nie wolno również zapominać o Pielgrzymce Rowerowej, która również wyrusza z szydłowieckiej parafii.

10. OGÓLNOPOLSKIE ŚWIĘTO ROWEROWE NA MAZOWSZU- było to trzydniowe święto miłośników jednośladów. Świetnie bawiły się dzieci, dorośli amatorzy, jak również Ci którzy uwielbiają przyglądać się rywalizacji zawodowców. Całe trzy dni okraszone były znakomitą słoneczną pogodą. Organizatorzy na sam koniec wyrazili nadzieję, że już zawsze będą odwiedzać Szydłowiec, bo czuja się tutaj znakomicie.

11. OGÓLNOPOLSKI BIEG ULICZNY „SADEK” – rozgrywany był po raz dwudziesty trzeci. Z roku na rok bieg zyskuje co raz większą renomę i przyjeżdżają wziąć w nim udział zdecydowanie lepsi zawodnicy. W ubiegłym roku wygrał reprezentant Polski Michał Kaczmarek, w roku 2012 prym wiedli zawodnicy z Kenii. Ponad setka biegaczy, która wzięła udział w biegu głównym musiała zmagać się ze strasznym ponad 30-stopniowym upale.

12. IMPREZY ORGANIZOWANE PRZEZ SZYDŁOWIECKIE CENTRUM KULTURY I SPORTU „ZAMEK” – niektórzy powiedzą, że jest to obowiązek tej instytucji by imprezy organizować. Wydaje się jednak, że niektóre z tych cyklicznych imprez warto wymienić (WIANKI, Szydłowieckie Spotkania Orkiestr Dętych, Przegląd Kapel i Zespołów Stylizowanych, Spotkania Teatralne i wiele innych). Jak widać szydłowiecki dom kultury nie próżnuje, a oferta jest dosyć bogata. Oprócz wspomnianych imprez bezpośrednio organizowanych przez SCKiS jest wiele które szydłowiecka instytucja kultury wspiera.

13. WYDARZENIA „LEDNICKIE” – pod takim hasłem umieszczamy koncert zespołu SIEWCY LEDNICY oraz tańce dla błogosławionego Jana Pawła II w dniu Jego urodzin 20 maja. Oba wydarzenia zorganizował w naszym mieście Przemysław Duda, oba miały miejsce przed bramą prowadzącą do kościoła Św.Zygmunta. Rzesza wiernych parafii, oraz miłośników muzyki i dobrej zabawy w wydaniu chrześcijańskim nie zawiodła.

14. X SZYDŁOWIECKIE ZYGMUNTY – najważniejsze święto w mieście, bo to właśnie święto miasta. Odbywa się od dziesięciu lat zawsze w weekend majowy tzw. majówkę. Punktem kulminacyjnym święta jest 2 maja, czy w odpust parafialny Św. Zygmunta. W tym roku z racji na jubileusz dziesięciolecia „zygmunty” miały inny wymiar, na Rynku od godzin porannych do późnego popołudnia brał udział w kiermaszu i w zabawie przed Ratuszem. Wieczorem podczas koncertu KAMILA BEDARKA dziedziniec szydłowieckiego Zamku pękał w szwach. To była naprawdę przednia impreza!!!

15. SCENA ZAMEK DLA KAŻDEGO – znakomity pomysł, który przywiódł na zamkową scenę wielu bardzo zdolnych młodych muzyków. Dokładnie 17 -tu wykonawców, którzy dali naprawdę prawdziwy pokaz swoich najlepszych możliwości. Aż się prosi, żeby takich przedsięwzięć było więcej w naszym mieście. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo jednak , czy będzie organizowana kolejna edycja imprezy. Oby w 2013 roku się odbyła i odkryła kolejne talenty.

16. XX FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY w Szydłowcu – jak stwierdzili po finale wszyscy, którzy biorą udział w orkiestrowym szaleństwie praktycznie co roku finał w 2012 roku był chyba najlepszy. Musiał być no bo był dwudziesty. Sztab zebrał rekordową ilość pieniędzy, robiony był rekordowej długości łańcuch gorących serc, gwiazdą wieczoru był zespół z Łodzi Magister Ninja, a na deser można było na jeden dzień zrzucić ze stanowiska burmistrza urzędującego w Ratuszu Andrzeja Jarzyńskiego. Do tej pory najlepszy, ale z przecieków słyszy się że XXI może być jeszcze lepszy (?)

Dziewięciu kandydatów na POSTAĆ ROKU i szesnastu na WYDARZENIE ROKU 2012 to chyba całkiem niezłe liczby. Jeżeli tylko uważacie, że czegoś lub kogoś na tych listach brakuje piszcie na maila, na facebooku lub w komentarzach i co ważne nie może zabraknąć UZASADNIENIA!

Jeżeli chodzi o głosowanie jest ono bardzo proste. Do 23 grudnia wybierzemy PIĘCIU kandydatów do POSTACI ROKU i pięciu do WYDARZENIA ROKU, następnie z tych pięciu wybrany zostanie zwycięzca tuż po Nowym Roku.

Głosować można na trzech kandydatów w obu kategoriach. Należy jednak pamiętać o kolejności, ponieważ kolejność którą podacie będzie odpowiednio punktowana np.

Dominik Furman – 3 punkty

Wacław Depo – 2 punkty

TAK Projektoriat – 1 punkt

GŁOSOWANIE MUSI ZAWIERAĆ GŁOSY W OBU KATEGORIACH (choć nie trzeba oddawać trzech głosów, mogą być dwa lub jeden)

MUSI BYĆ PODANE NAZWISKO OSOBY GŁOSUJĄCEJ oraz ADRES ZAMIESZKANIA (dane tylko do wglądu redakcji, chroni je ustawa o ochronie danych osobowych)

GŁOSOWAĆ MOGĄ TYLKO I WYŁĄCZNIE OSOBY Z POWIATU SZYDŁOWIECKIEGO

GŁOSY ODDAJEMY NA:

mail: marcinbanaszczyk1986@gmail.com

facebook: http://www.facebook.com/naszszydlowiec

W razie jakichkolwiek pytań proszę pisać!

WARTO DOCENIĆ NAJLEPSZYCH! NASZYCH LUDZI! NASZE WYDARZENIA! WYŁONI PLEBISCYT „NASZ SZYDŁOWIEC 2012”!!!