Z Szydłowca do Rzucowa w powiecie przysuskim jest przysłowiowy „rzut beretem”. Około 15 kilometrów drogą 727 przez Pawłów i Chlewiska, dlatego mamy przyjemność zaprosić mieszkańców naszego powiatu na ciekawe wydarzenie właśnie w Rzucowie. 

Przy trzy kolejne weekendy i jeden poniedziałek w godzinach 10.00-18.00 będzie się w Rzucowie bardzo dużo działo. Organizowana jest tam w dniach 5,6 i 7 maj, oraz 12 i 13 maj, a także 19 i 20 maj wystawa „Zachować lokalny krajobraz”

 

Podczas wystawy pokażemy tradycyjne lokalne budownictwo wraz z jego detalami architektonicznymi występującymi na naszym obszarze, zaprezentujemy opracowaną przez nas koncepcję zagospodarowania terenu i ogrodu przy zabytkowym wiejskim Dworze w Rzucowie, a także konkretne przykłady i wskazówki jak zachować to, co najfajniejsze i łączyć stare z nowym – mówią organizatorzy. 

Dla uczestników przygotowane zostały 2 mini poradniki pokazujące:

  • jak remontować i pielęgnować tradycyjne domy z drewna, kamienia polnego i cegły?
  • jak zagospodarować i pielęgnować wiejski teren / ogród wraz z projektem wykonawczym szaty roślinnej: przedogródka, ogrodu ozdobnego, ogrodu warzywnego i owocowego, dzięki któremu będzie można samodzielnie zbudować ogród we własnym podwórku/działce

W ramach wydarzenia odbędą się także dwa warsztaty:

  1. Warsztat o krajobrazie kulturowym naszej małej ojczyzny prowadzony przez pasjonatów Dworu w Rzucowie, który odbędzie się 5 maja w godz. 12.00 – 14.15.  
  2. Warsztaty aranżacji ogrodów przydomowych dla dzieci i dorosłych prowadzone przez architekta krajobrazu odbędą się na terenie zabytkowego Dworu w Rzucowie w dniu 12.05.2018 r.

Warsztat dla dzieci w godz.: 11.00 -13.00

Wspólne wykonanie zasiewów w warzywniku skrzyniowym oraz oznaczeń do wysiewów (praca plastyczna). Edukacja w zakresie uprawy własnego ogrodu, podstawowych gatunków użytkowych i ozdobnych i zabiegów pielęgnacyjnych. Edukacja w zakresie uprawy ekologicznej. Konkurs z nagrodami – zabawa – „czy znasz te rośliny”.

Warsztat dla dorosłych w godz.: 14.00 – 18.00

Cześć 1: prezentacja podstawowych założeń koncepcji zagospodarowania terenu i ogrodu przy zabytkowym wiejskim Dworze w Rzucowie. Przybliżenie gatunków roślin zaplanowanych w koncepcji.

Część 2: powrót do tradycji w ogrodzie przydomowym. Popularyzacja powrotu do starych, tradycyjnych rozwiązań kompozycyjnych i gatunków roślin. Popularyzacja metod uprawy ekologicznej.

Część 3: ciekawe rośliny w przydomowym ogrodzie warzywnym. Prezentacja rzadkich, nietypowych warzyw, które można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie przydomowym. Mini konkurs z nagrodami dla dorosłych – „czy znasz tę roślinę”.

Wystawa i warsztaty – wstęp bezpłatny.

Na warsztaty prosimy o zapisy osobiście, poprzez facebook lub e-mail: poczta@we-dworze.pl

Więcej informacji www.facebook/Dwor-w-Rzucowie

Wystawa i warsztaty odbędą się w plenerze, na terenie zabytkowego parku w Rzucowie.

Serdecznie wszystkich zapraszamy 🙂