Za nami święta Bożego Narodzenia i pożegnanie 2018 roku, a przed nami rok 2019, pełen jeszcze niewypełnionych kartek w kalendarzu. Na dobry początek roku przygotowaliśmy zestaw nowości. 

W większości są to książki, które ukazały się w ostatnich kilku tygodniach, ale nie zabraknie i  wydanych wcześniej pozycji autorów szczególnie lubianych przez naszych czytelników. Zakres tematyczny jak zwykle szeroki: od beletrystyki poprzez historię, psychologię i prawo.

Początek roku to często czas postanowień noworocznych. Może w tym roku postawimy na  świadome dbanie o własne zdrowie? Margit Kossobudzka w „Człowieku na ba(k)terie” w  przystępny sposób przedstawia nam działanie dobrych bakterii w naszym organizmie i podpowiada „Jak czerpać energię i zdrowie z jelit”. Czy cukier ma dla nas zalety czy tylko wady? O tym możemy przeczytać w  „Słodziutkim” Dariusza Kortko i Julity Watoły. Przy okazji poznamy fascynującą historię tego, będącego ciągle na cenzurowanym, artykułu spożywczego. Jak używać „ Przypraw, które leczą”, aby osiągnąć lub utrzymać zdrowie? To podpowiedzą nam Karolina i Maciej Szaciłło.

Dla relaksu poczytajmy natomiast trochę powieści. Na początek kryminały i thrillery, które wciąż są ulubieńcami czytelników. Nic tak nie oderwie myśli od codzienności jak dobrze skonstruowana i pełna napięcia akcja. Z całą pewnością wielu czytelników czeka na dalsze losy Cormorana Strike’a.  „Zabójcza biel” Roberta Galbraitha (a właściwie J.K. Rowling) powinna zadowolić sympatyków tej serii. Warte zainteresowania są również thrillery dwóch młodych autorek: „Zabić Sarai” J.A. Redmerski i „Złamane dusze” Simone St. James.

Czytelniczki lubiące rodzinne opowieści, rozgrywające się na tle burzliwych dziejów historii, mogą zainteresować się „Portretem rodzinnym” Jenny Blum i cyklem „Owoc granatu” Marii Paszkowskiej. „Portret rodzinny” to odkrywanie rodowych tajemnic, które zapoczątkowały wydarzenia mające miejsce w czasie II wojny światowej. „Owoc granatu” obejmuje „Dziewczęta wygnane” i „Krainę snu”. Akcja powieści rozpoczyna się latem 1939 roku i opowiada w tle wojny koleje losu Elżbiety i Stefanii, sióstr bliźniaczek.

Kolejne dwie pozycje są opowieściami o ludziach pełnych pasji, nie lękających się sił natury. Maria i  Przemysław Pilichowie w „Wybitnych polskich odkrywcach i podróżnikach” przedstawiają sylwetki 28  naszych rodaków, którzy odkrywali lądy,  samotnie żeglowali przez świat czy zdobywali górskie szczyty. Zapoznajmy się z tymi ciekawymi życiorysami Polaków, zdobywających świat. Miłośnicy gór z  pewnością zainteresują się książką Beaty Sabały-Zielińskiej ”TOPR. Żeby inni mogli przeżyć”. Publikacja, pełna ciekawych historii i anegdot, przybliża  pracę ratowników górskich, a także uświadamia zagrożenia przed jakimi może stanąć turysta w Tatrach.

W publikacjach z zakresu historii możemy zapoznać się ze wspomnieniami z okresu II wojny światowej prezentującymi różne punkty widzenia: płci czy narodowości. „Zapomniany żołnierz” to reminiscencje wojennego życia w szeregach Wehrmachtu. Guy Sajer jako nastoletni chłopiec zaciąga się do wojska, aby walczyć  o swoją wielką ojczyznę. Po latach opisał swoje przeżycia, aby  uporać się z wielką traumą i wybaczyć sobie. Powstanie Warszawskie zastało kobiety w różnych sytuacjach życiowych. Jedenaście z nich opowiedziało swoje historie Annie Herbich w „Dziewczynach z Powstania”.

Czy ktoś jeszcze nie zna zająca Feliksa? W bibliotece czekają kolejne przygody tego ciekawego świata podróżnika. Warte uwagi są również pięknie wydane opracowania przyrodnicze: „Zwierzęta, które zniknęły” Nikoli Kucharskiej i  „Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków”. Dla najmłodszych czytelników przygotowaliśmy książeczki z ruchomymi obrazkami: „Na nocnym niebie” (z serii „Przesuń paluszkiem”) i „Na wsi” ( z serii „Pierwsze słowa”).

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szydłowcu serdecznie  zaprasza czytelników do swojej siedziby przy ulicy Zamkowej 1 (budynek Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza – drugie wejście, parter).

info: szydlowiecpowiat.pl