Do niedawna myślałyśmy, że w środku nic już nie ma. Jakże miłe zaskoczenie! Jest sala na kilkadziesiąt osób. Bordowe fotele, scena, stare projektory. Dzięki uprzejmości działaczy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szydłowcu, którzy są właścicielami budynku, mogłyśmy wrócić do wspomnień.

Wszystko jest, ale zaniedbane, zakurzone. Ile to razy w rozmowach znajomych przewijał się wątek Kina Górnik. Jakie filmy były puszczane? Jakie bajki można było obejrzeć zaraz po porannej niedzielnej mszy w miejscowym Kościele? W Szydłowcu od dawna nie ma już kina. Młodzież w wieku szkolnym nawet nie wie, że ten duży budynek przy ul. Strażackiej, był kiedyś świetnie prosperującym kinem. Postanowiłyśmy zrobić Akcję Reaktywację Kina Górnik. Zaczynamy od zbierania wspomnień i fotografii. Każdy może przyjść do świetlicy na ul. Radomską 5, przynieść zdjęcie (tylko na chwilę, zeskanujemy), drobiazg związany z tym miejscem (np. plakat, bilet), bądź po porostu pogadać, wpisać się na listę przyjaciół Kina Górnik Chciałybyśmy poznać Wasze opinie, wrażenia, dlatego będziemy przemierzać ulice Szydłowca z kamerą – zbierając opowieści, zadając pytania .

W ostatnim tygodniu rezydencji Centrum Sztuki Współczesnej, w naszym mieście, w ramach przedsięwzięcia Cięcie, zaprezentujemy zebrany materiał pragnąc na chwilę ożywić Kino. Ważny jest również fakt zabezpieczenia przed zawilgoceniem, dlatego w tym czasie rozpoczniemy zbiórkę pieniędzy na ogrzewanie Kina. Od tego zaczniemy.

ZAPRASZAMY DO AKCJI REAKTYWACJI KINA „GÓRNIK” !!!

Czy pamiętasz „Niekończącą się opowieść” w Kinie Górnik?Pierwszą randkę na strażackiej? Niedzielne poranki z Bolkiem i Lolkiem? Rozpoczynamy akcję reaktywację „Kina Górnik” ! Podziel się wspomnieniami! Przynieś zdjęcie!

Czekamy na Ciebie w świetlicy na ulicy Radomskiej 5 w dniach 26-28 września 2011r. w godz. 16.00-18.00

Przedstawione działania są częścią projektu kulturalnego „Cięcie” w Szydłowcu (15 września-27 października). W programie jeszcze więcej bezpłatnych atrakcji , min. pokazy filmów , wystawy, spotkania. Akcje kulturalne realizują Krytyka Polityczna, Centrum Sztuki Współczesnej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej – uznane warszawskie instytucje kultury , a opiekunem merytorycznym działań jest międzynarodowej sławy artysta Artur Żmijewski. Organizatorem projektu jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie przy wsparciu finansowym Urzędu m.st. Warszawa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorzy: MCKiS, Miasto Stołeczne Warszawa, MKiDN

Partnerzy: CSW, MSN, Krytyka Polityczna, Towarzystwo Aktywnych Kulturalnie Projektoriat, Pleple.tv, Powiat Szydłowiecki

Patronat medialny: www.naszszydlowiec.pl