W ostatnim czasie dostaliśmy sygnał od mieszkanki Szydłowca, która oprócz zielonego koloru fosy zauważyła również pływającą zdechłą kaczkę (widoczna na drugim zdjęciu poniżej. Oczywiście nie wiadomo, czy na śmierć kaczki wpływ miała woda, ale musicie przyznać, że sprawa wygląda dziwnie. 

Kwestia koloru wody zainteresowała nas tym bardziej, że jedna z czytelniczek sygnalizowała swoje wątpliwości w szydłowieckich Wodociągach, gdzie miała usłyszeć, że z wodą w szydłowieckiej fosie jest wszystko w porządku, a to co widoczne to zwykła rzęsa wodna.

– Dla mnie sprawa jest dziwna. Nigdy wcześniej zamkowa fosa nie miała tak często, takiego koloru. Mogę się mylić, ale według mnie jest tutaj coś nie tak…Według mnie nie jest to rzęsa wodna, mamy doczynienia z jakąś dziwną mazią – martwi się obywatelka Szydłowca.

Postanowiliśmy przyjrzeć się „zielonej pokrywie”, która w ostatnich dniach pokryła całość zbiornika okalającego szydłowiecki Zamek. 

Musimy przyznać, że na rzęsę wodną to nie wygląda, ale i trudno nam orzec czy jest to faktycznie coś niebezpiecznego. Kiedy pytaliśmy wędkarzy czy zwykłych przechodniów twierdzili oni, że jest to spowodowane wysokimi temperaturami, oraz tym że zbiornik jest niewielki, a woda w nim praktycznie stoi w miejscu. Być może mają rację tym bardziej, że fosa całkiem niedawno była czyszczona. Jednak, aby mieć pewność zapytanie w tej sprawie skierowaliśmy do Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Szydłowcu oraz do Wodociągów i Kanalizacji w Szydłowcu. Kiedy otrzymamy odpowiedź od tych jednostek, obiecujemy wrócić do tematu. Póki co czekamy na Wasze komentarze. 

rzesa1

rzesa3