22 września 2019 roku odbył się w Orońsku VII Ogólnopolski Wyścig Kolarki „O Konar Dębu Czwartaka”, połączony z Memoriałem Stanisława Chełmińskiego.

Tegoroczna edycja wyścigu, rozgrywana pod sportowym patronatem zawodowej grupy kolarskiej CCC, była także objęta klasyfikacją Masters Polskiego Związku Kolarskiego. W wyścigu wzięło udział ponad stu zawodników z całej Polski. W uroczystości otwarcia wzięli udział Honorowi Patroni wyścigu, tj. Starosta Powiatu Szydłowieckiego – Włodzimierz Górlicki oraz Wójt Gminy Orońsko – Henryk Nosowski.

Impreza sportowa rozpoczęła się częścią oficjalną, w której krótkie przemówienie wygłosił Tadeusz Chełmiński – brat tragicznie zmarłego w roku 1970 kolarza z Orońsko Stanisława Chełmińskiego.

Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pakiet startowy w skład którego wchodził pamiątkowy medal memoriałowy, okolicznościowa moneta o nominale jednego czwartaka, a także folder informacyjny i ulotki promocyjne. W części oficjalnej złożono także wiązanki kwiatów na grobie Stanisława Chełmińskiego. W ceremonii tej uczestniczył m.in. Starosta Powiatu Szydłowieckiego, Wójt Gminy Orońsko, a także dyrektor wyścigu Sylwester Różycki, który pełni jednocześnie funkcję prezesa Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko – organizatora wyścigu i przewodniczącego Rady Gminy w Orońsku.

Zawodnicy rywalizowali na różnych dystansach, zależnych od płci i kategorii wiekowej. Należy zwrócić uwagę, iż w wyścigu wzięli udział również przyjaciele i koledzy z Dryżyny, którzy wspólnie trenowali kolarstwo w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. W kategorii M80 zwyciężył Roman Pląsek – trener Stanisława Chełmińskiego. W kategorii M70 pierwsze miejsce wywalczył Grzegorz Tramś, a w kategorii M60 Michalak Lechosław. Na duże uznanie zasługuje także udział młodych zawodników, tj. w wieku do 20 do 30 lat. W kategorii M20 zwyciężył Jakub Ziułek, a najlepszą kobietą w tej kategorii wiekowej była Iga Podkowa. W klasyfikacji zawodników z Orońska miejsca medalowe przypadły m.in. Łukaszowi Leszczyńskiemu, Patrykowi Sarnackiemu oraz Piotrowi Woźniakowi. W wyścigu wzięli udział także młodzi zawodnicy zdobywający szlify w sekcji kolarstwa szosowego, prowadzonej w Orońsku przez Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko. Szczegółowe wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych znajdują się na stronie internetowej www.pomiaryczasu.pl.

Nad bezpieczeństwem uczestników wyścigu czuwali strażacy z Jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Orońsko, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu oraz trzy zespoły ratownictwa medycznego. Imprezie sportowej towarzyszyły liczne atrakcje dodatków, w tym wystawa rowerów zabytkowych, przygotowana przez Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz jazdy na bicyklu w wykonaniu dyrektora tego muzeum.

Poza tym uczestnicy mogli degustować potrawy regionalne przygotowane przez Stowarzyszenie „Zaborowianki”, a także własnoręcznie wybić monetę okolicznościową o nominale jednego czwartaka. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także loteria fantowa, główną nagrodą – rowerem – ufundowanym przez sponsora wyścigu.

W tym miejscu organizatorzy składają wyrazy podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wyścigu, a w szczególności sponsorom, tj. firmom WASIK, ILMED, REMAR, KUBIMEX, BIKEMOTOR, PESTKA, BikeShop, RWR Sp. z o.o. oraz Tadeusz Chełmiński – brat Stanisława Chełmińskiego.

Organizatorzy zachęcają do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia i już teraz zapraszają do udziału w przyszłorocznym VIII wyścigu „O Konar Dębu Czwartaka”.

Galeria Zdjęć

Wyniki