„Ferie z Alternatywą” to roboczy tytuł akcji przeprowadzonej w ramach oferty publicznej na zorganizowanie wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Szydłowiec w 2019 roku. Oferta otrzymała dotację z budżetu gminy w wysokości 1 tys. złotych. Co można zrobić z taką kwotą? Okazuje się, że całkiem sporo. Przede wszystkim można (i trzeba) ją podwoić korzystając z własnych możliwości i środków. Racjonalnie zagospodarować każdą złotówkę i … Dalej, to już będzie łatwo.
Klub Sportowy ALTERNATYWA w Szydłowcu zaproponował dzieciom z „naszego podwórka” odpoczynek od szkoły bez zapominania o nauce. W ferie zeszyty i książki mogą pójść na bok – szachownica zamiast tornistra, szachowy stolik zamiast szkolnej ławki, zabawa, ale i nauka. I to taka, której efekty można natychmiast wypróbować w praktyce.

Dzieci spędziły z trenerem dwa popołudnia, przygotowując się do najważniejszych imprez cyklu, tj.: konkursu rozwiązywania zadań szachowych oraz indywidualnego turnieju juniorów. Miał to być organizowany po raz pierwszy w „nowożytnej” historii Szydłowca, charakterystyczny dwubój szachowy sprawdzający umiejętności w dwu pokrewnych konkurencjach. Dodatkowo – aby nadać wyższą rangę rywalizacji, rozszerzono jej zasięg, zapraszając do udziału dzieci z okolicznych gmin Powiatu Szydłowieckiego. Na starcie zebrała się więc szeroka reprezentacja szachowych juniorów Ziemi Szydłowieckiej – tych na co dzień trenujących w Szkolnej Sekcji Szachowej „Alternatywa” oraz niezrzeszonych zawodników i zawodniczki z okolicznych szkół podstawowych.

Bezkonkurencyjna okazała się zawodniczka z Chlewisk, Weronika Stępień, która zwyciężyła w obu przypadkach, wykazując się wielkim talentem i niemałymi – jak na swój młody wiek – umiejętnościami. Drugie i trzecie miejsca w konkursie zadań wywalczyli Maciek Kowalczyk (UKS Korona) i Julia Czajkowska (K.S. Alternatywa). Triumfatorami w kategorii do lat 10 byli odpowiednio: Wojtek Rogala, Kamil Rogala i Cyprian Czajkowski (wszyscy z K.S. Alternatywa).

Podczas turnieju szachów szybkich, byliśmy świadkami bardziej wyrównanej walki. Tu także zwyciężyła – wymieniona wcześniej – Weronika Stępień, ale w dwóch partiach musiała pogodzić się z porażką. W czołówce turnieju było bardzo „tłoczno” – czterech zawodników zgromadziło tę samą ilość punktów z gier i o kolejności musiała zdecydować punktacja pomocnicza. Pozwoliła ona ustalić kolejność: 2. Szymon Żurek (mieszkający w Chlewiskach zawodnik „Alternatywy”), 3. Bartosz Kaluga i 4. Julia Czajkowska (oboje z „Alternatywy”). Medale w kategorii wiekowej zdobyli: Damian Stryjek, Wojtek Rogala i Cyprian Czajkowski (wszyscy – K.S. Alternatywa).

O wspaniałą niespodziankę na podsumowanie feryjnych zmagań młodych szachistów postarali się ich rodzice. 9 lutego – po rozdaniu konkursowych nagród i pamiątek, miało miejsce bardzo sympatyczne spotkanie „przy stole”. Podane smakołyki i miła koleżeńska atmosfera sprzyjały integracji młodszych i starszych.

Zaś szerzej rozumiana całość – przede wszystkim, skłania do refleksji. Udowodniono bowiem po raz kolejny, że myślenie nie jest nudne. Że dzieci przy szachach doskonale się bawią. Że nic tak dobrze jak one nie niweluje różnic, które tworzy natura (myślę tu o ograniczeniach natury fizycznej). Szachy zapobiegają wykluczeniom i innym groźnym zjawiskom społecznym. Jak bardzo są więc dla nas ważne? Czy wobec tego powinniśmy o nie szczególnie zadbać? Czy wraz z tymi – cokolwiek prowizorycznym działaniami, powinna pojawić się większa troska o tę drobną iskierkę, którą udało nam się skrzesać – o to swoiste zarzewie intelektualnej rozrywki w Mieście? Te z gruntu retoryczne pytania kieruję do lokalnych władz gminnych i powiatowych.

„Pokochajcie szachy, a one się wam odwdzięczą…” – to błyskotliwe hasło, z którym dziś przychodzi nam się mierzyć. Czy podołamy? Czy też będziemy mądrzy – jak to często bywa – dopiero „po szkodzie”?

Wojciech Bednarczyk
Prezes K.S. ALTERNATYWA w Szydłowcu