Potem stworzyli wspólną grupę inicjatywną, wpadli na pomysł na swój biznes i napisali dobry biznesplan, który przyniósł im pieniądze na jego sfinansowanie. W ten sposób w ramach projektu IWES działa już kilka spółdzielni na południowym Mazowszu. Wśród nich m.in. „Zielona Igiełka” ze Skaryszewa sprzedająca produkty choinkowe, a także „Pierrot i Róża” z powiatu szydłowieckiego, która prowadzi Akademię Malucha w Wysokiej i ma pod swoimi skrzydłami już kilkanaścioro dzieci.
Zwykle zaczyna się od potrzeby zmiany swojego życia na lepsze, od danego sobie prawa do działania. W ten sposób dzięki własnej motywacji i pomocy ekspertów pojawia się szansa na osiągnięcie życiowej i zawodowej stabilizację, w gronie osób z sąsiedztwa, które mają podobne problemy. Dla osób, które rzadko widzą przypływ gotówki, pieniądze mają równie duże znaczenie. Jednorazowa wypłata 20 tys. złotych „na start” biznesu, jak i wsparcie pomostowe otrzymywane przez pierwsze pół roku działania spółdzielni, pozwala im stanąć na nogi i odzyskać nadzieję.
Organizatorom projektu zależy na tym, żeby osoby, które często nazywa się osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym – zwłaszcza bezrobotni, niepełnosprawni z małych miejscowości – odbudowali w sobie pewność siebie i poczucie sprawczości. Jeśli zaś zdarzy im się kryzys, otrzymają opiekę ekspercką na wszystkich etapach tworzenia spółdzielni. Tych, którzy są na to gotowi organizatorzy zapraszają do zgłaszania się do projektu. Czekają na osoby z Radomia lub okolicznych powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, radomskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego – zainteresowane stworzeniem własnego miejsca pracy w spółdzielni socjalnej, a także na organizacje pozarządowe, samorządowe i kościelne, które chciałyby założyć tego typu przedsiębiorstwo. Zgłoszenia są przyjmowane do 15 lutego 2014 r. – telefonicznie: 887 092 996 lub e-mailowo: k.grotkowska@kres.org.
Więcej informacji o projekcie i możliwościach ekonomii społecznej na stronie: www.radom.iwes.pl. Organizatorami projektu, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, są: Fundacja „Fundusz Współpracy”, Stowarzyszenie Krajowy Ruch Ekologiczno-Społeczny, Gmina Kozienice, Miasto Pionki i Gmina Szydłowiec.