Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu wzięło udział w XV edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”. Muzeum zajęło dwa drugie miejsca w dwóch kategoriach.

Do XV edycji konkursu zgłoszono aż 130 inicjatyw do jednej z sześciu kategorii – 23 wystawy mniejszych muzeów, 22 projekty otwarte, 22 projekty edukacyjne, 26 wydawnictw oraz 29 projektów w kategorii „Muzeum w sieci”
Jury wybrało 27 najlepszych prac oraz przyznało 13 wyróżnień.

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zostało docenione w dwóch kategoriach:

Pierwsze w kategorii „Wystawy przygotowane przez większe muzea”. Za wystawę pod tytułem ” Magia Instrumentów. Osobliwości inwencja trzygłosowa” szydłowieckie muzeum zajęło drugie miejsce ex aequo z Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Drugim osiągnięciem muzeum jest drugie miejsce ex aequo z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce wraz z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie za wystawę „Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytmu”

Udział w konkursie to szansa dla muzeów z Mazowsza na zaprezentowanie swoich działań szerszej publiczności oraz zdobycie prestiżowego tytułu. Oprócz tego laureaci zdobyli także nagrody finansowe – nawet 12 tysięcy złotych.