Uroczystości związane z uczczeniem pamięci Żołnierzy organizowane będą w całym kraju, zarówno państwowe, samorządowe, a także organizowane przez środowiska: wojskowe, harcerskie, prawicowe, narodowościowe.

W Szydłowcu, mieszkańcy naszego miasta będą mogli uczcić ten ważny dla historii Polski dzień na trzy sposoby.

1 marca o godzinie 15 na Rynku Wielkim w Szydłowcu rozpocznie się marsz z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Obchody te organizowane są przez: NaRodowy Szydłowiec i Młodzież Wszechpolską w Szydłowcu. Marsz rozpocznie się na Rynku, następnie uczestnicy przejdą ulicą Kilińskiego, Kościuszki, do Parku Niepodległości. Tam przy Krzyży Katyńskim zostaną złożone kwiaty, opowiedziana zostanie również historia o zbrodni katyńskiej. Następnie marsz wyruszy pod pomnik upamiętniający Tajną Organizację Nauczycielską, gdzie również zostaną złożone kwiaty, a działacze organizatorów wygłoszą swoje przemówienia. O oprawę muzyczną zadba Zuzanna Gadowska.

2 marca o godzinie 11.30 w Parku Niepodległości rozpoczną się uroczystości miejskie upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.

3 marca natomiast Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szydłowcu wraz z Towarzystwem Miłośników Historii Ziemi Szydłowieckiej zapraszają na przegląd filmów o żołnierzach wyklętych, który poprowadzi dr Sebastian Piątkowski pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu. Spotkanie odbędzie się w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza o godzinie 12.30

Podczas spotkania zostaną wyświetlone 3 filmy dokumentalne pt.:

Zagończyk. Film poświęcony por. Franciszkowi Jaskulskiemu ps. „Zagończyk” – oficerowi Armii Krajowej, od 1946 r. komendantowi Inspektoratu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, obejmującego m.in. Radom, Kozienice i Końskie, współtwórcy oddziałów partyzanckich, które opanowały m.in. Szydłowiec. Schwytany i skazany na karę śmierci, zginął w 1947 r.

Ksiądz Domański. Film poświęcony ks. Stanisławowi Domańskiemu ps. „Cezary” – wikariuszowi parafii Sienno w pow. Iłżeckim, żołnierzowi Armii Krajowej, represjonowanemu przez powojenne władze. Zginął on w 1946 r., zastrzelony przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Kwatera „Ł”. Film poświęcony prowadzonym od kilku lat ekshumacjom w tzw. Kwaterze na Łączce Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie, gdzie w latach 1945-1956 dokonywano potajemnych pochówków osób pomordowanych przez aparat bezpieczeństwa. O swoich emocjach opowiadają młodzi ludzie uczestniczący w ekshumacjach. Całość spotkania będzie trwała ok. 90 minut.

Uczcijmy bohaterstwo i heroiczność polskich Żołnierzy Wyklętych! Niezależnie od barw partyjnych czy politycznych sympatii!