„Powstanie Styczniowe w 1863 roku było wielką manifestacją patriotyzmu. Nie ma większej milości od tej, gdy ktoś oddaje swoje życie na ołtarzu Ojczyzny. Nie można obojętnie przechodzić obok tego zrywu, lekcja jaką dało to powstanie Polakom jest bardzo ważna również dziś i trzeba z tej lekcji korzystać. Dobrze wiemy, że oni ponieśli klęskę, ale dziś z pełną świadomością możemy mówić o zwycięstwie zza grobu. Ich śmierć nauczyła nas co to znaczy być Polakiem, jaka jest cena wolności, jak powinna wyglądać miłość do Ojczyzny” – mówił m.in tak ks. Mleczkowski w kazaniu.
Po uroczystościach kościelnych delegacje złożyły kwiaty: pod tablicą upamiętniająca ks. Aleksandra Malanowicza (członka organizacji narodowych), na grobach powstańców na szydłowieckim cmentarzu parafialnym, przy kapliczce upamiętniającej powstańców styczniowych (róg ulic: Kąpielowej, Narutowicza, Sowińskiego) oraz przy tablicy upamiętniającej 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
Ostatnim punktem szydłowieckich obchodów 151 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego były uroczystości patriotyczne w ZS im. Jana Pawła II w Szydłowcu.
Tam najpierw swoje przemówienie wygłosił burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, a następnie wręczono nagrody laureatom gminnego Konkursu Historycznego pt. „Pamięci Powstania”.
Punktem kulminacyjnym był artystyczny występ przygotowany przez Teatr Poezji i Muzyki „U Radziwiłła”. Młodzież pod kierownictwem pani Sławy Lorenc – Hanusz przedstawiła montaż słowno – muzyczny „Zemsta na wroga”. Nie obyło się oczywiście od burzy oklasków!
Sobota i Niedziela upłynęły pod znakiem uroczystości w Suchedniowie, Bodzentynie oraz w Wąchocku. Lokalne obchody rocznicowe wybuchu Powstania Styczniowego od wielu lat organizowane są przez cztery wyżej wspomniane miejscowości. Ważne, aby ślad po bohaterskich czynach naszych rodaków nigdy się nie zatarł.
{phocagallery view=category|categoryid=258|limitstart=0|limitcount=6|imageordering=5}