W dniach 7 i 13 października w świetlicy wiejskiej w Pawłowie odbyły się warsztaty związane z regionalnymi tradycjami muzycznymi oraz rękodzielniczymi.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pawłowie uczestniczyli w warsztatach muzyczno-tanecznych, które poprowadziła Katarzyna Zedel. Podczas warsztatów dzieci i młodzież uczyli się grać na bębenku obręczowym do muzyki granej na skrzypcach. Poznawali także inne instrumenty i narzędzia muzyczne. Uczestnicy chętnie angażowali się w ćwiczenia i zabawy ruchowe, których celem było wzmacnianie uważności na siebie nawzajem, poczucia rytmu a także radość ze wspólnej zabawy.

Uczestnicy mieli również okazję do zapoznania się z tradycjami ceramicznymi, które zaprezentował i ciekawie objaśnił Wiesław Rokita z Majdanek, znany w okolicy twórca ludowy, który kontynuuje tradycje rodzinne. Zaprezentował i umożliwił chętnym i odważnym podjęcia próby formowania naczyń pracując na kole garncarskim. Wszyscy mieli okazję do pracy twórczej w glinie i ulepienia ulubionych kształtów, zwierzątek, takich jak ptaszki lub żółwie według instrukcji pana Henryka lub według własnej inwencji twórczej – serduszek, ślimaczków, ryb i innych ciekawostek.

Warsztaty poświęcone tradycjom tkackim poprowadziła Marta Łabęcka z Szydłowca. Po opowieści i wspólnej dyskusji o elementach strojów ludowych i domowych sposobach ich produkowania uczestnicy pracowali w grupach na kopiach odnalezionego w okolicy drewnianego bardka służącego do wytwarzania pasków, które współcześnie mogą służyć jako bransoletki lub zakładki do książki.

Wspólnie spędzony czas spotkania z lokalną tradycją sprawił wszystkim dużo radości i przyjemności.

Warsztaty zorganizowane przez Fundację Republika Radomska, koordynowane przez Katarzynę Zedel, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pawłowie oraz Szkołą Podstawową z Oddziałem Przedszkolnym im. Marii Konopnickiej w Pawłowie.

Projekt jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu Akademia Kolberga 2021 prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego.
Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

info: facebook/ Radomska Szkoła Tradycji