Rząd Mateusza Morawieckiego przyznał kolejne pieniądze na remont i budowę nowych dróg w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD).

Na liście remontów i budów powiatowych niestety próżno szukać powiatu szydłowieckiego. Przebudowa drogi powiatowej nr 4001W Korzyce- Broniów- Zaława- Cukrówka w m. Cukrówka czyli zadanie złożone do RFRD przez powiat szydłowiecki znalazło się na liście rezerwowej.

Jeżeli chodzi o pieniądze dla gmin powiatu szydłowieckiego, również nie wygląda to dobrze. Jedyne pieniądze jakie popłyną do naszych samorządów to te dla gminy Jastrząb, która zakończy dzięki temu etap 2 przebudowy drogi gminnej w miejscowości Jastrząb na działce nr 98/2. Gmina Jastrząb na to zadanie otrzymała 291 520,07 zł, a całkowity koszt inwestycji to: 416 457,25 zł.

Na liście rezerwowej znalazły się natomiast zadania zgłoszone przez gminę Mirów, gminę Orońsko i gminę Szydłowiec (gmina Chlewiska nie aplikowała?). Przebudowa drogi gminnej nr 400307W Bieszków Górny – Rogów w gminie Mirów etap II – czeka na liście rezerwowej, przebudowa drogi gminnej w gminie Orońsko położonej na działce nr ew. 61/29, również czeka na liście rezerwowej.

W Szydłowcu smakiem na remont i przebudowę znów muszą obejść się mieszkańcy ulic: Kopernika i Szydłowieckiego. To ulice na osiedlu „Północ”, jednym z najstarszych (a może i najstarszym) osiedlu domków jednorodzinnych w Szydłowcu. Nawierzchnia tych ulic nie zmieniła się prawdopodobnie od lat 80-tych XX wieku. Temat remontu tych ulic wraca od wielu lat, tworzone były plany remontu, temat zgłaszany był do Budżetu Obywatelskiego i gdy wydawało się, że wszystko jest na ostatniej prostej wniosek do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg utknął na liście rezerwowej.

Wartość przebudowy ulic Szydłowieckiego i Kopernika to 1 288 636,95 złotych, gmina Szydłowiec wnioskowała o 80% dotacji do tej kwoty z RFRD czyli 1 030 909,56 złotych.

Kiedy rozmawiamy z mieszkańcami tych ulic, szczególnie z tymi, którzy mieszkają tam od samego początku powstania osiedla słyszymy właściwie dwa sformułowania: „To już się nie uda, raczej nie za mojego życia” albo „Od lat mamy dwóch radnych na tych ulicach i nic nie udało im się z tym zrobić, to komu w takim razie może się udać?”. 

Trzymamy kciuki, aby mieszkańcy ulic Szydłowieckiego i Kopernika doczekali remontu swoich ulic. Podobnie jak mieszkańcy innych ulic ziemi szydłowieckiej, które powinny zostać wyremontowane.