14 listopada 2021 r. w Bliżynie odbył się szachowy Turniej Niepodległości. Organizatorem turnieju był Gminny Ośrodek Kultury i Klub Szachowy „Kordian” Bliżyn z 40-letnią tradycją!

Udział w turnieju wzięło 31 zawodników z 4 województw. Wśród nich była reprezentacja szydłowieckich zawodników w liczbie 7, w tym 3 seniorów i 4 juniorów. Rewelacją zawodów był 10-letni Mateusz Różański z Sandomierza, który w tym silnym turnieju doskonale radził sobie z seniorską czołówką. Wygrał on w bezpośrednim pojedynku ze zwycięzcą turnieju Waldemarem Mrozem i zajął 3 miejsce w kat. open, jednocześnie wygrywając w kat. juniorów, których było 11. Uzyskał tyle samo punktów co Mróz i drugi zawodnik w końcowej klasyfikacji Tadeusz Kieres z Kielc- wszyscy po 6 pkt.

Reprezentacja Szydłowca radziła sobie nieźle. Dariusz Żurek- mistrz powiatu zajął ostatecznie 7 miejsce, uzyskując 4,5 pkt (z 7 rund). Dobrze wypadli nasi juniorzy. W klasyfikacji końcowej juniorów Damian Stryjek zajął 5 miejsce- 3,5 pkt., Krzysztof Banaszczyk – 6 miejsce, 3,5 pkt. a Michał Orlicki – 7 miejsce, 3 pkt. W kategorii tej sklasyfikowano jeszcze Jakuba Gunciarza – 9 miejsce, 2,5 pkt. W zawodach uczestniczył też Piotr Podsiębierski z Warsztatu Terapii Zajęciowej . Turniej sędziował Łukasz Łukomski z Kielc, sędzią pomocniczym był Marian Frąk z Szydłowca. Przed rozpoczęciem turnieju poprowadził on część patriotyczną- odśpiewano hymn narodowy i minutą ciszy uczczono pamięć twórców i bohaterów Niepodległej RP.

2 listopada 2021 ogłoszono werdykt w międzynarodowym turnieju kompozycji szachowej Pamięci Arcymistrza Leopolda Szwedowskiego, silnie obsadzonym. W turniejowej stawce był również szydłowiecki problemista szachowy, Marian Frąk, który otrzymał specjalne wyróżnienie w kategorii matów w 3 pos. Wcześniej otrzymał II nagrodę i 2 wyróżnienia za maty pomocnicze w międzynarodowym konkursie organizowanym przez PZSz. za 2020 r. Tym samym zdobył 11 pkt. do klasyfikacji na tytuł mistrza krajowego i znacznie przybliżył się do uzyskania tego tytułu.

Informuje: Michał Kojara – sekr KSz. „Wieża” Szydłowiec