Krótszy dzień, mgliste poranki to pierwsze oznaki zbliżającej się jesieni. To czas, aby przypomnieć sobie o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych, o korzyściach używania ich na co dzień oraz obowiązkach prawnych.

Okazuje się, że wciąż jeszcze niektórzy piesi igrają z losem ryzykując życie, a w najlepszym przypadku mandat. Policjanci przypominają: Widoczny na drodze – znaczy bezpieczny!

Jesień to nie tylko zmiany w przyrodzie, ale również w samopoczuciu człowieka co związane jest z problemami z koncentracją. Powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na skupienie się podczas jazdy, co pomoże kierującym uniknąć groźnych sytuacji na drodze. Okres ten charakteryzuje się obniżeniem widoczności, dlatego mogą wystąpić problemy z prowadzeniem pojazdu i oceną odległości.


Celem  działań policyjnych  pn. „WIDOCZNY NA DRODZE – BEZPIECZNY PO ZMROKU” jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego poprzez m.in. egzekwowanie obowiązku używania elementów odblaskowych przez pieszych oraz obowiązkowego oświetlenia rowerów, motorowerów i motocykli. Jak również promowanie używania elementów odblaskowych przez pieszych i rowerzystów nawet w sytuacjach, gdzie przepisy tego nie  wymagają.

Policja przypomina, że kierowca  w nocy widzi pieszego, który nie ma na sobie elementów odblaskowych z odległości około 30 – 40 metrów. To często zbyt mało, żeby w porę skutecznie zareagować. Natomiast gdy pieszy  ma na sobie elementy odblaskowe, może  być  zauważony  przez kierującego już nawet z odległości  150 metrów.

Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, leżącymi na drogach liśćmi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, zwolnić w myśl zasady – wolniej znaczy bezpieczniej!

Nie mamy wpływu na pogodę ale możemy mieć wpływ na własne bezpieczeństwo. Dlatego policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

sierż. Marlena Skórkiewicz