Pół Polski zadowolona jest z wyniku, druga połowa niezadowolona. Tak właśnie wygląda demokracja z której My jako wyborcy korzystamy. Nie wdając się w szczegóły można stwierdzić, że ta kadencja będzie bardzo ciekawa i miejmy nadzieję, że dynamiczna jeżeli chodzi o zmiany na lepsze. Czy zagwarantuję nam to Platforma i koalicjant (najprawdopodobniej PSL)? Czas pokaże.

Trochę inaczej niż w całym kraju wybieraliśmy w powiecie szydłowieckim. U nas wygrało Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 45,57 % mieszkańców powiatu, na drugiej pozycji uplasowała się Platforma Obywatelska z wynikiem 26,46%, na podium znalazło się również miejsce dla Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy zdobyli 11,62 % naszych głosów. Poza podium choć i tak z wysokim poparciem na czwartym miejscu uplasował się Ruch Poparcia Palikota z wynikiem 7,36 %. Jest to o tyle dziwne,ponieważ Szydłowiec uchodzi za miasto bardzo katolickie, a partia Palikota jest partią antyklerykalną. Na miejscu piątym Sojusz Lewicy Demokratycznej, z poparciem 5, 97 %, czyli jeszcze słabszy wynik niż w ogólnopolskim głosowaniu. Dalej znalazły się PJN 1,48%, Prawica RP 0,81% i Polska Partia Pracy 0,74%.

Jeżeli chodzi o indywidualne wyniki to zdecydowanym zwycięzcą została Minister Zdrowia Ewa Kopacz kandydatka PO, która zdobyła 3021 głosów. Daleko w tyle Agnieszka Górska z PiSu z wynikiem 1438 głosów, trzecie miejsce Zbigniew Kuźmiuk 1373 głosy. W dalszej kolejności w pierwszej dziesiątce zmieścili się również: Marzena Wróbel (PiS), Tadeusz Piętowski (PSL), Marek Suski (PiS), Marek Wikiński (SLD), Dariusz Bąk (PiS), Armand Ryfiński (Ruch Palikota) oraz Krzysztof Sońta (PiS).

Mieszkańcy powiatu szydłowieckiego w wyborach do senatu zdecydowanie poparli kandydaturę Wojciecha Skurkiewicza z PiSu, który zdobył u nas 5481 głosów i zdecydowanie wyprzedził Andrzeja Łuczyckiego z PO jak również innych kontrkandydatów.

Okręg z którego głosowaliśmy to okręg radomski i z tego właśnie okręgu posłami zostali (w kolejności najlepszego wyniku): Ewa Kopacz z PO, Zbigniew Kuźmiuk, Marek Suski, Marzena Wróbel, Dariusz Bąk (wszyscy PiS), Mirosław Maliszewski z PSL, Armand Ryfiński z Ruchu Poparcia Palikota, Radosław Witkowski i Czesław Czechyra obaj z PO.

Zwycięzcą w wyborach do senatu wygrał podobnie jak w naszym powiecie Wojciech Skurkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości.

Przed wyborami przeprowadziłem cykl wywiadów z kandydatami do sejmu, oto jak wyglądają wyniki moich rozmówców:

Marta Ratuszyńska SLD: w powiecie szydłowieckim (20 głosów), w okręgu radomskim (796 głosów)

Zbigniew Kuźmiuk PiS: w powiecie szydłowieckim (1373 głosy), w okręgu radomskim (29 223 głosy). Został posłem.

Ewa Kopacz PO ( w imieniu Pani minister wywiadu udzielił mi Jakub Piotrowski szef gabinetu politycznego Minister Zdrowia): w powiecie szydłowieckim (3021 głosów), w okręgu radomskim (41 554 głosy) .Została posłem.

Dominik Nowak PJN: w powiecie szydłowieckim (12 głosów), w okręgu radomskim (208 głosów)

Martin Bożek PiS: w powiecie szydłowieckim (114 głosów), w okręgu radomskim (6 532 głosy)

Tadeusz Piętowski PSL: w powiecie szydłowieckim (552 głosy), w okręgu radomskim (668 głosów)

Marek Wikiński SLD: w powiecie szydłowieckim (353 głosy), w okręgu radomskim (8 312 głosów)

Radosław Witkowski PO: w powiecie szydłowieckim (71 głosów), w okręgu radomskim (7 285 głosów). Został posłem.

W tym miejscu chciałbym wszystkim tym, którzy przyjęli moje zaproszenie do rozmowy serdecznie podziękować. W tym wirze kampanii wyborczej znaleźć czas dla portalu internetowego z małego miasteczka jest to z pewnością budujące.

No to teraz czeka nas (najwięcej) 4 lata rządów, rządu który będzie rządził drugą kadencję zobaczymy jak to będzie wyglądało, osobiście życzę rządzącym, obywatelom Polski i samemu sobie, żeby był to rząd skuteczny. Nie rząd obietnic i to tych niespełnionych, ale rząd systematycznie zmieniający kraj na lepsze.