Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek już od wielu lat kultywuje tradycję Nocy Kupały. 26 czerwca Szydłowianie jak co roku tłumnie przybyli do Parku Radziwiłłowskiego, by wspólnie świętować WIANKI ‘ 2022.

Tegoroczne WIANKI rozpoczęły się już o 14:00 w Parku Radziwiłłowskim kiermaszem świętojańskim „NIEDZIELA ZE SMAKIEM”. Dla uczestników kiermaszu przygotowana była moc atrakcji: między innymi można było spróbować regionalnych przysmaków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, wspólnie uwić wianki, które wieczorem zostały puszczone na wodę, wysłuchać występów kapel ludowych, a nawet popływać łódką po zamkowej fosie.

Nie zabrakło także zabaw, warsztatów i atrakcji dla najmłodszych, w parku pojawiły się również kolorowe dmuchańce i trampoliny.
W „NIEDZIELI ZE SMAKIEM” wezięli też udział policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu wyposażeni w Alkogogle, dzięki którym każdy mógł na własnej skórze sprawdzić, jak zmieniają się funkcje poznawcze i motoryczne człowieka, który spożył alkohol.

Koła gospodyń wiejskich, które wzięły udział w „NIEDZIELI ZE SMAKIEM”: KGW „Górniaki” w Bieszkowie Dolnym, KGW „Iskierki” w Rogowie, KGW w Pawłowie, KGW w Hucie, KGW „Super Babki” w Skłobach, KGW „Zdziechowianki bis”, KWG w Korzycach, KGW w Świerczku, KGW „Leśne Sąsiadeczki” w Majdowie, KGW „Nad potokiem” w Długoszu.

Podczas kiermaszu „NIEDZIELA ZE SMAKIEM” zaprezentowały się kapele ludowe: Kapela „Leśne Dziadki”, Kapela Józefa Wyrwińskiego, Kapela Mirka Rogali.
Jedną z tradycji szydłowieckich WIANKÓW jest koncert Miejskiej Orkiestry Dętej, która także w tym roku wystąpiła na świętojańskiej scenie pod batutą Tomasza Gila.

O godz. 20:00 rozpoczął się koncert gościa specjalnego WIANKÓW 2022 którym była Kapela „DoOporÓ” z Pilzna, która swoją pełną pasji i pozytywnej energii muzyką porwała widzów do tańca. Kapela „DoOporÓ” wykonuje folklor stylizowany, opracowany artystycznie na podstawie tradycyjnych melodii ludowych.

Tradycyjnie na zakończenie szydłowieckiego świętowania Nocy Sobótkowej Teatr „U Radziwiłła” przygotował widowisko plenerowe, które w tym roku nosiło tytuł „KWIAT JEDNEJ NOCY ZAKWITA RAZ”. Młodzi aktorzy wystąpili na Wyspie Zamkowej o 22:00, a widowisko można było oglądać z przeciwległego brzegu fosy.

Zadanie współfinansowane ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Szydłowiec.