Współcześnie rośliny dziko rosnące kojarzone są przede wszystkim z roślinami leczniczymi. 

Wiele z nich można jednak wykorzystywać do celów konsumpcyjnych, o czym przekonała się grupa uczniów z klas Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Szkoły Branżowej I Stopnia w zawodzie Kucharz. Młodzież uczestniczyła w warsztatach z zakresu dziko rosnących roślin wykorzystywanych w gastronomii, w Pałacu Odrowążów w Chlewiskach.

Uczestnicy warsztatów pod okiem instruktorów Iwony Ziółkowskiej oraz Wojciecha Szymańskiego przygotowali potrawy – duszone ogonki liściowe podagrycznika, racuszki z liści rami, sałatkę z korzeni dzwonka jednostronnego, lemoniadę indiańską z sumaka octowca, herbatę z wierzbówki kiprzycy, frytki z korzenia łopianu, oset kędzierzawy z masłem i czosnkiem oraz dzikie szparagi. Ponadto uczniowie mogli spróbować ciekawych, wręcz zaskakujących smaków – „niebiańskich orzechów” z bulwy strzałki wodnej, kandyzowanej bulwy liliowca rdzawego, kandyzowanych kłączy kokoryczki wonnej czy ciasteczek z dzięgla leśnego.

W zabytkowym parku, wśród śpiewu ptaków młodzież z dużym zaangażowaniem odkrywała dziko rosnące rośliny wykorzystywane w kuchni. Okazuje się, że smaczne i dostępne wszędzie dzikie rośliny jadalne, to prawdziwa uczta dla podniebienia!

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Kuchnia pachnąca ziołami” realizowanego przez uczniów klas żywieniowych Zespołu Szkół im. KOP. Projekt finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Powiatu Szydłowieckiego.

Iwona Ziółkowska

mgr biologii, zawodowo zajmuje się ochroną przyrody. W kwestii regulacji prawnych oraz znajomości chronionych siedlisk przyrodniczych czy gatunków. Z oddaniem zajmuje się przygotowywaniem potraw z dzikich roślin, fotografią, a także działalnością charytatywną.

Wojciech Maksymilian Szymański

dr botaniki, tematem gotowania z dzikich roślin jadalnych zajmuje się już od ponad 20 lat. Jego specjalnością są tzw. pokarmy podstawowe. Przeprowadzał badania na pograniczu botaniki i archeologii, dotyczące odżywiania się ludności środkowej epoki kamienia. Jego pasją jest uprawa rzadkich gatunków roślin, głównie dzikich pokrewnych do gatunków uprawnych.

Info i foto Powiat Szydłowiecki