Trzydniowe uroczystości zaplanowani organizatorzy z okazji 79. rocznicy Bitwy pod Barakiem k/Szydłowca. 

Bitwa została stoczona 8 września przy szosie łączącej Skarżysko i Szydłowiec. Po stronie polskiej straty wyniosły – 136 zabitych, po stronie III Rzeszy – 150 zabitych. zniszczone 52 samochody pancerne i 7 czołgów.

79 lat po tamtych wydarzeniach lokalna społeczność nadal pamięta o polskich bohaterach. Tegoroczne uroczystości rozpoczną się 7 września w Zespole Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu, patriotycznym spotkaniem, wystawą medali i orderów oraz wykładem Wojciecha Grobelskiego związanym z obchodami 100 lecia niepodległości Polski.

Wieczorem, o godzinie 19 na cmentarzu parafialnym Apel Poległych na kwaterach wojennych i złożenie wieńców pod pomnikiem „Żołnierzom Poległym w Obronie Ojczyzny 1939-1944”.

8 września uroczystości rocznicowe rozpocznie msza święta w intencji poległych żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, w kościele św. Zygmunta o godzinie 10.30

Bezpośrednio po mszy świętej przejazd pod pomnik „Żołnierzom Września 1939” w Baraku. Tam uroczystość patriotyczna i złożenie kwiatów. Organizatorzy przyszykowali również grochówkę żołnierską.

9 września w niedzielę o godzinie 11.15 musztra paradna Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej na placu przy kościele NMP w Szydłówku. O godzinie 12.00 msza święta w intencji Ojczyzny w roku 100 lecia odzyskania niepodległości oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.