Impreza, która dziewięć lat temu powstała z inicjatywy Pani Sławy Lorenc Hanusz weszła na stałe do kalendarza imprez naszego miasta, organizowanych przez SCKiS – Zamek w Szydłowcu. Stała się ona okazją do lepszego poznania żydowskiej kultury, poezji, muzyki czy też sztuki kulinarnej. Uświadomiła także mieszkańcom, że Szydłowiec to jedno z tych miast, gdzie w historię Polski wpisują się również losy Żydów, którzy mieszkali w tym kraju i stanowili nieodłączną część jego społeczeństwa.

Tegoroczny MAZEL TOW rozpocznie się o godz. 18.00 premierą spektaklu pt. „UMARŁY MUZYK” wg opowiadania Isaaca Singera, przygotowaną przez Teatr Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” Akcja spektaklu dzieje się w Szydłowcu. Jest to historia pięknej córki szydłowieckiego rabina Szeftela Węgrowera, w której ciało wstąpiły dwa dybuki. Jeden to skrzypek a drugi to dziewka z karczmy. Całe miasto uczestniczyło w tym wydarzeniu. Mówiono, że nawet najlepszy teatr w Warszawie nie może się równać z przedstawieniem w wydaniu dwóch dybuków z Szydłowca. Adaptacja scenariusza i reżyseria – Sława Lorenc Hanusz.

Isaac Bashevis Singer, wybitny pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1978 roku, który urodził się 14 lipca 1904 roku w Leoncinie pod Warszawą jako Icchok Zynger. Był synem rabina. Większość swoich utworów napisał w języku jidysz. Duża część jego twórczości jest związana ze wspomnieniami z Polski, którą opuścił przed II wojną światową. Zmarł 24 lipca 1991 roku w Miami na Florydzie. W twórczości ukazywał religijno-filozoficzne problemy moralne oraz konflikty środowisk ortodoksyjnych i zasymilowanych Żydów. W barwny sposób przywoływał do życia nieistniejący już świat Żydów, a zwłaszcza chasydów we wschodniej Polsce. Do arcydzieł literatury należą krótkie opowiadania Singera, odznaczające się kunsztem narratorskim, często stylizatorskim, także wnikliwym portretowaniem postaci. Pisarstwo przez całe życie było jego pasją. Bohaterom jego powieści towarzyszą nadnaturalne moce, święte wizje i diabelskie ingerencje. Za źródło literackiej weny i centrum wszechświata w jego twórczości można uznać ulicę Krochmalną w Warszawie – z ruderami, rynsztokami, pełną żydowskiej biedy, żebraków i upadłych kobiet.

Tradycją już każdego Dnia Kultury Żydowskiej jest koncert zespołu klezmerskiego. W tym roku zaprosiliśmy do Szydłowca zespół KELCER KAPELIE czyli kieleckich klezmerów znad Silnicy. KELCER KAPELIE tworzą muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej, których łączy od 2009 r. zamiłowanie i pasja do muzyki żydowskiej. Repertuar zespołu nawiązuje przede wszystkim do muzyki tradycyjnej- muzyki charakterystycznej, a jednocześnie wielowątkowej muzycznie i tematycznie. Muzyki, która kształtowała się pod wpływem wielu kultur i tradycji innych narodów wśród których wzrastali jej twórcy. Muzyki bardzo tanecznej i żywiołowej, a zarazem przepełnionej liryzmem, śpiewnej i melancholijnej. Można odnaleźć tu wpływy zarówno orientalne, jak i elementy folkloru europejskiego. W repertuarze zespołu oprócz muzyki tradycyjnej znajdują się także utwory stylizowane, musicalowe i wyjątki z poezji żydowskiej.

Zespół tworzą : Karolina Gajda – skrzypce, Andrzej Senderek – klarnet, Janusz Pietrzyk – akordeon, Piotr Robak – perkusja, Grzegorz Jerzak – kontrabas.

Oczywiście nie zabraknie w tym roku również degustacji przysmaków tradycyjnej kuchni żydowskiej, które przygotują jak zwykle niezawodni właściciele i pracownicy szydłowieckich restauracji i kawiarni – Herbaciarni FAKTORIA , LODOWNI , Zajazdu ŚWIERCZEK , Firmy BEKON.

Imprezę wspierają finansowo : Fundacja Rodziny Nissenbaumów , PPUiH ARIS , Marek Plewa, , Stacja Kontroli Pojazdów – Paweł Górlicki, Firma JARBUR Eurochem, Firma An-VIC – Alfred Hinz, COMES – Sokołowscy, Sylwester Guzik, Andrzej Misztal, Irena i Włodzimierz Uramowscy.

plakatmazelplakat1