Na nowej obwodnicy Radomia doszło do wypadku drogowego z udziałem kilku samochodów osobowych oraz busa. Na miejsce zdarzenia zostały wezwane wszystkie służby ratunkowe. Na szczęście były to tylko ćwiczenia, których celem było doskonalenie działania Policji oraz współdziałania z innymi służbami w przypadku wystąpienia zdarzenia drogowego w wyniku którego zostało poszkodowanych wiele osób.

10 października ok. godz. 10 dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Radomiu otrzymał informację od operatora Centrum Powiadamiania Ratunkowego, o tym że drodze S7, na węźle „Wolanów” doszło do wypadku z udziałem 4 pojazdów, w tym bus-a przewożącego osoby. Na miejsce skierowany został patrol ruchu drogowego, który potwierdza zdarzenie, w którym poszkodowanych zostało 11 osób. Z uwagi na skalę zdarzenia informacja została przekazana do dyżurnego KWP zs. w Radomiu, a następnie poinformowano Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu.

Na miejsce zdarzenia skierowano wszystkie wolne patrole Policji. Policjanci zapewnili bezpieczeństwo i porządek w ruchu drogowym w rejonie prowadzonych działań ratowniczych. Bezkolizyjny dojazd straży pożarnej i pogotowia ratunkowego. Konieczne było wyłączenie z ruchu odcinka drogi, na którym doszło do wypadku. Rozłożono także namiot, do którego trafiały osoby poszkodowane. Na miejscu pracowały wszystkie służby. Akcja ratunkowa trwała blisko trzy godziny. Po jej zakończeniu do działań przystąpili policjanci z grupy operacyjno-procesowej, której celem było ustalenie przyczyn i przebieg zdarzenia.

Obserwatorami ćwiczeń byli uczniowie klasy III Liceum Ogólnokształcącego o profilu policyjnym z Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza z Szydłowca wraz z opiekunem Robertem Wyciszkiewiczem.

To wspaniała lekcja poglądowa dla młodzieży, która właśnie wkracza w dorosłe życie. Zapoznanie się z przepisami oraz procedurami obowiązującymi na miejscu zdarzenia drogowego o tak dużym rozmiarze i tak tragicznym w skutkach. Zaobserwowanie sposobu działania poszczególnych służb, a przede wszystkim zachowanie się uczestników ruchu drogowego w takiej sytuacji i stworzenie przez nich tzw. korytarza życia dla wszelkich służb ratunkowych.

To również lekcja pokory i przestroga dla wszystkich, obecnych i przyszłych kierowców pojazdów mechanicznych. Bezpieczeństwo i rozwaga na drodze. Ponadto niektórzy z uczniów mogli spróbować swoich sił w udzielonym dla Radia VOX FM wywiadzie związanym z tematyką powyższych ćwiczeń.

Więcej zdjęć TUTAJ