Epidemia koronawirusa poszerza się w Polsce każdego dnia. W samym powiecie szydłowieckim jest już kilka przypadków zachorowań. Rząd wprowadza co chwilę nowe obostrzenia, a my obawiamy się co przyniesie kolejny dzień, starając się funkcjonować w miarę normalnie.

Poddenerwowanie, niewiedza, być może brak wyraźnego komunikatu sprawiają, że w niektórych przypadkach nie wiemy jak się zachować. Podobno rząd zamierza wprowadzić jeszcze większe zaostrzenia.

W ostatnim czasie na jednej z grup dyskusyjnych na facebooku rozgorzała dyskusja na temat szydłowieckiego targowiska i możliwości handlu na jego terenie w czasie trwającej epidemii.

Dyskusja została wywołana opublikowanym apelem ministra rolnictwa, który wzywa, aby nie zamykać targowisk i bazarów. Pełna treść apelu TUTAJ. Główny Inspektor Sanitarny natomiast wymienił najważniejsze zalecane działania, które powinny zostać wdrożone na targowiskach i bazarach, gdzie prowadzony jest handel. Zapoznać można się TUTAJ.

Jeżeli chodzi o samą dyskusję głosy mieszkańców były przeróżne. Bardzo dużo głosów było takich, aby targowisko natychmiast było otwarte, że jest na nim bezpieczniej niż w supermarkecie, że trzeba tylko zapewnić bezpieczeństwo i ustalić konkretne zasady. Były komentarze przeciwne, mówiące o tym, że otwarcie targowiska spowoduje większe zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa. Inni podpowiadali, aby udostępnić handlującym bramy wjazdowe na posesje, aby handlowali w dużych odległościach od siebie. Niektórzy pisali, że targowisko trzeba udostępnić, ale pozwolić sprzedawać tylko najważniejsze produkty, głównie żywność. Jeszcze inni pisali, aby ludzie się zdecydowali, wszak jeszcze niedawno krytykowali tych, którzy na targ poszli, po czym zarządca plac zamknął.

Prawdopodobnie temat targowiska miejskiego i to czy go otwierać czy też nie, był poruszany podczas dzisiejszej wideokonferencji prezydium Rady Miejskiej i burmistrza Szydłowca. Być może niebawem dowiemy się co zostało ustalone.

W między czasie jeden z mieszkańców gminy Szydłowiec Paweł Uciński, wpadł na pomysł założenia grupy na facebooku, gdzie można ogłaszać: sprzedaż, kupno lub dowóz, najważniejszych produktów: pieczywa, owoców, warzyw, mięsa, wędlin czy środków niezbędnych do higieny. Grupa ma usprawnić kontakt pomiędzy klientem i sprzedawcą, a także pomóc w bezpiecznym handlowaniu.

Grupa znajduje się na facebooku pod linkiem – TARGOWISKO SZYDŁOWIEC – zapraszamy do dołączania. Grupa działa i pojawiają się pierwsze ogłoszenia.

A Wy, co sądzicie? Targowisko w Szydłowcu powinno zostać otwarte, czy macie może jakiś inny pomysł?