Aby odpowiednio wykończyć, nadać kształt i zniwelować chropowatość materiałów, poddaje się je właściwej obróbce, takiej jak szlifowanie czy polerowanie. Wiele firm i osób prywatnych wykonuje je ręcznie, jednak jest to czynność czasochłonna i wymagająca dużego nakładu pracy. Podczas obróbki manualnej istnieje jednak ryzyko narażenia na zdrowia drobnymi cząsteczkami- wiórami czy pyłem. 

Automatyzacja tego procesu nie tylko zwiększy bezpieczeństwo pracowników ale również poprawi efektywność produkcji. 

Maszyny a cykl produkcji

Praca człowieka nigdy nie będzie taka jak praca wykonana przez maszyny. Już w czasach rewolucji przemysłowej, zapoczątkowanej w XVIII wieku, która zmieniła produkcję rzemieślniczą na fabryczną/ przemysłową, pojawiły się pierwsze maszyny.

To właśnie wprowadzenie maszyn w przemyśle znacznie zwiększa wydajność, można zrobić więcej i szybciej, bo maszyny nie potrzebują odpoczynku a ich efektywność jest stała podobnie jak wyższa jakość wyrobów. Wpływa to również na oszczędności w zakładzie, a braki kadrowe w przedsiębiorstwie nie odbijają się negatywnie na samej produkcji. 

Automatyka przemysłowego polerowania i szlifowania – zalety

XXI wiek to wciąż dynamiczny rozwój technologii. Niezwykle istotna jest właściwa obróbka materiałów, szybka a jednocześnie wysokiej jakości. Pomóc temu mogą specjalnych robotów szlifujących i polerujących oraz automatów polerskich. Automatyka przemysłowego polerowania i szlifowania  – robot bez problemu może wykonuje nawet najbardziej precyzyjne czynności, a nieregularne detale nie stanowią dla nich praktycznie żadnego problemu. Również ilość odpadów szlifowania jest znacznie mniejsza, co przekłada się na bardziej ergonomiczne wykorzystanie materiału. Elastyczność robotów oraz opcja nieograniczonych modyfikacji sprawiają, że te maszyny są niezwykle produktywne. Większość tego typu maszyn sterowana jest komputerem, najczęściej proces obrabiania zaczyna się od projektowania, potem oprogramowanie zmienia projekt w plan sterowania maszyny a następnie steruje wykonywaniem komend.

Automaty polerskie ograniczają obecność człowieka do minimum

Dzięki temu nie będzie on narażony na wdychanie szkodliwych pyłów czy na kontakt z niebezpiecznymi opiłkami, ale nie tylko z tym, również hałas, opary czy wysokie temperatury są obecne w trakcie szlifowania i polerowania. 

Najważniejsza jest inwestycja w naprawdę najwyższej klasy maszyny i roboty, ponieważ działają one dłużej i nie zmienia się ich produktywność. Firma LM. Zalewski oferuje nie tylko roboty i maszyny, które odmienią działanie zakładu produkcyjnego, ale też świadczy usługi doradztwa technologicznego w zakresie automatyzacji produkcji oraz wsparcie techniczne i merytoryczne dotyczące już samych procesów obróbki. Inwestycja w roboty i maszyny zwraca się już nawet w dwa lata, a jeśli klient nie waha się jeszcze przed ich zakupem , istnieje możliwość wykonania testów obróbki detali. Maszyny pod czujnym okiem ludzi to wzrost wydajności i bezpieczeństwa.