Dzisiaj (21 września) już po raz kolejny we wszystkich krajach europejskich przeprowadzona została akcja pod nazwą EDWARD, czyli „Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach” (European Day Without A Road Death).Akcja promująca „wizję zero” przyjętą w wielu krajach europejskich, czyli dążenie do zmniejszenia liczby wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym do zera.

W naszym mieście również przeprowadzono działania profilaktyczne z udziałem uczniów klas mundurowych Zespołu
Szkół im. KOP w Szydłowcu. Od godz. 12:00 do 12:30 w Szydłowcu w pobliżu przejścia dla pieszych na ulicy Kościuszki uczniowie prezentowali transparenty z hasłami poruszającymi ważne problemy ruchu drogowego.
Dodatkowo podczas kontroli drogowych policjanci wręczali kierowcom ulotki „ MOJA OBIETNICA DOTYCZĄCA BEZPIECZEŃSTWA DROGOWEGO”

Z całą pewnością założenie to jest niezwykle trudne do osiągnięcia w praktyce. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że akcja EDWARD to oprócz wzmożonej aktywności Policji na europejskich drogach, ma przede wszystkim zwrócić uwagę na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych. Uważajmy na drogach. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, nie przeceniajmy własnych umiejętności, za kierownicę wsiadajmy trzeźwi. Będąc pieszym uczestnikiem ruchu pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, rozglądajmy się na drodze i bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych. Poziom bezpieczeństwa na drogach zależy od zachowania każdego uczestnika ruchu, dlatego przestrzegajmy obowiązujących przepisów i kierujmy się rozsądkiem.

st. sierż. Marlena Skórkiewicz