Historię dziesięcioletniej Gabrysi Szeligi wszyscy w Szydłowcu bardzo dobrze znamy. W listopadzie 2018 roku w domu Gabrysi zapaliła się butla z gazem. Jej głuchoniemi rodzice nie zauważyli niebezpieczeństwa, na szczęście trzeźwość umysłu zachowała nasza mała bohaterka, która wezwała pomoc. 

4 maja w Dniu Strażaka na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali „Młody bohater”. Wśród nagrodzonych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Premiera RP Mateusza Morawieckiego była Gabriela Szeliga z Szydłowca. Prezydent Andrzej Duda gratulował Gabrysi bohaterskiej postawy i był pełen podziwu dla jej zachowania.

Gabrysi w tym bardzo ważnym momencie towarzyszyli najbliżsi: mama, babcia, dyrektor Danuta Gnat i wicedyrektor Robert Górlicki.

Młoda bohaterka z Szydłowca była jedną z trzynastu nagrodzonych podczas ogólnopolskiego święta. Każdy laureat nagrody otrzymał unikalny, numerowany medal i został wpisany do rejestru młodych bohaterów na stronie internetowej MSWiA, gdzie można poznać jego historię.

Gabrysiu! Po raz kolejny Ci gratulujemy!

Warto dodać, że Gabrysia Szeliga to kolejny uczeń PSP im. Jana III Sobieskiego. Dwa lata temu medalem „Młody bohater” odznaczony został Aleksander Jastrzębski, który wezwał pomoc do przygniecionego przez naczepę ciężarówki człowieka.