Harlem – polska grupa rockowa, założona w 1993 roku przez gitarzystę Krzysztofa Jaworskiego, wokalistę Ryszarda Wolbacha, perkusistę Jarosława Zdankiewicza oraz basistę Wiesława Sałatę. W 1994 roku Wieśka zastąpił Stanisław Czeczot. Dorobek zespołu stanowi sześć wydanych płyt oraz setki koncertów na największych polskich scenach.

Debiutancką płytą Harlemu są „Lustra” nagrane w PRO Studio Radia Olsztyn, wydane w 1995 roku. Piosenki z tej płyty do dzisiaj stanowią żelazny repertuar koncertowy. „Hedone”, „Piąta trzydzieści”, „Blues o zdradzie” i „Bingo” zawsze śpiewane są przez publiczność na koncertach. Płyta „Lustra” promowana była trzema teledyskami, z których największą popularnością cieszył się obraz do piosenki „Hedone” w reżyserii Jerzego „Grabora” Grabowskiego.

Drugą płytą zespołu są „Bezsenne noce” wydane w 1998 roku przez NewAction/Pomaton EMI. Nagrana w lubelskim Studio Hendrix pod czujnym okiem Jerzego Janiszewskiego przyniosła kolejne przeboje zespołu. „Kora” i „Jak lunatycy” opatrzone wspaniałymi teledyskami w reżyserii Zbigniewa Rybczyńskiego zajęły najwyższe miejsca na radiowych i telewizyjnych listach przebojów. Wakacyjna propozycja „Ye Ye” chętnie grana była w radiu ZET. W nagraniu „Jak lunatycy” głosu swojego użyczył Krzysztof Cugowski.

„Amulet” to kolejna płyta zespołu Harlem wydana w roku 2000. Wydawcą tego albumu jest Pomaton EMI, a nagrana została w większości w Studio Hendrix. Utwory „Coś piłem” oraz „Kiedy góral umiera” zarejestrowano w „Studio 7” u Jarosława Zawadzkiego w Piasecznie. Gościem specjalnym na tej płycie był Maciej Balcar. Jego charakterystyczny głos słychać między innymi w takich piosenkach jak „Biegnę”, „Wierzę w siebie”. Ciekawostkę stanowi fakt, że swój talent wokalny objawił Dżawor w piosenkach „Czekając na miłość” oraz „Wyspa róż”. Płyta ta była promowana teledyskami do „Biegnę”, „Wierzę w siebie” oraz do „Kiedy góral umiera” nagranego w malowniczych plenerach Tatr.

Lata 2001 – 2002 zapisały się w historii zespołu owocnym i twórczym udziałem Radka Zagajewskiego, który zastąpił Stasia Czeczota. Kierunek wyznaczony w okresie współpracy z Radkiem kontynuuje obecnie „Puzon” (Wojtek Kuzyk), znany ze współpracy z takimi wykonawcami jak Kasia Kowalska, Urszula i Tadeusz Nalepa. Piosenka „Jesteś moim domem”, która znajduje się na wydanej w 2004 roku jubileuszowej płycie Harlemu „Ten Harlem” nagrana jest już z jego udziałem.

26 czerwca 2004 roku Harlem wystąpił jako support zespołu Deep Purple na Stadionie Legii w Warszawie.

Piąta płyta olsztyńskich rockmanów „Niebo nade mną” wydana w 2007 roku zawiera 13 utworów utrzymanych w konwencji kolorowej i pełnej niespodziewanych rozwiązań melodycznych muzyki gitarowej. To połączenie rockowej tradycji oraz współczesnej techniki nagraniowej. Ponownie nie zabrakło wielu gości. Sensacyjnym wręcz wydarzeniem jest udział w utworze „You’re In Love Again” pochodzącego z nowojorskiego Harlemu Deana Bowmana (współpracownika Johna Scofielda; Madonna powiedziała o nim, że ma „głos z nieba”). Po raz kolejny na płycie zaśpiewał charyzmatyczny wokalista Dżemu – Maciek Balcar. Jego duet z Ryśkiem Wolbachem w piosence Marka Grechuty „Świat w obłokach” przyniósł efekt niespodziewany i wzruszający wobec niedawnej śmierci artysty. Warto wspomnieć, że w nagraniu tej piosenki wziął udział kameralny Chór ProForma pod dyrekcją Marcina Wawruka. Kolejny duet to Piotr Cugowski (Bracia) i Rysiek Wolbach. Piotr Cugowski to jeden z najbardziej utalentowanych wokalistów nowego pokolenia w naszym kraju. Dynamiczny i szalenie ekspresyjny utwór „Serce jak kamień”, to bardzo mocny punkt tej płyty. Ogromne możliwości barwowe i interpretacyjne Piotra, możemy też podziwiać w utworze „Prawda na pół”. Warto zaznaczyć też udział wspaniałego gitarzysty, Jurka Styczyńskiego (Dżem). Wraz z Krzysztofem Jaworskim zagrali w duecie rzeczy, które nie często już są spotykane na polskich płytach („Przywitaj ze mną nowy dzień” oraz „Potop”). Album promowały teledyski: „You’re In Love Again” , „Świat w obłokach”, „Przywitaj ze mną nowy dzień” .

W 2008 roku z zespołem rozstał się Rysiek Wolbach. Jego miejsce na krótko zajął Jacek Dewódzki, ale od wiosny 2010 roku za mikrofonem stanął charyzmatyczny Kuba 'Qbek’ Weigel z Łodzi, z którym Harlem nagrał nowy materiał. Pierwszym zarejestrowanym z jego udziałem utworem był okazjonalny singiel i teledysk „Mamo, nasza mamo” z repertuaru Niebiesko-Czarnych.

W styczniu 2011 z powodów osobistych swoją działalność w grupie zawiesił Jarosław Zdankiewicz. Od tej chwili za bębnami Harlemu zasiada Dominik Jędrzejczyk.
Od listopada 2010r.do końca sezonu 2011 zespół zasilał dodatkowy wokalista i gitarzysta – Marcin Czyżewski.

30 czerwca 2019 roku zespół HARLEM będzie jedną z gwiazd rockowego święta w Szydłowcu czyli „ROCK BEER FEST”.